YOZGAT’TA FABRİKA VAR MI

Ekleyen admin on Nis 3rd, 2018 kategori : Salim Taşçı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Varmış, varmış da 38 un fabrikası, 8 yem fabrikası, 3 yağ fabrikası kapalıymış.
Ayrıca, 220 işletme de kapısına kilit vurmuş. Bu bilgileri veren de sanayici olan bir Yozgatlı…

Daha vahimi 418 bin Yozgatlıdan, 132 bini yeşil kartlıymış.

Gel de üzülme, gel de kahrolma..!

Bu kadar işyerinin olduğu yerde, işletmeler ve fabrikalar çalışsa işsizliğin çok az olması lazımdır.

Ancak kapalı olduklarından demek ki millet fakir kalmış ve neredeyse nüfusun üçte biri yeşil karta muhtaç olmuştur.

Bu arada teşvik alıp, temel atıp da kaybolanların bu 220 işletmeye dahil olduklarını Yozgatlı bir gazeteci arkadaşım bilgi notu olarak verdi.

Bu bağlamda, işletmelerin çoğunun kapanış nedeni işletme sermayelerinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Tarım ölmüş, işletmeler kapanmış, hayvancılık bitmiş, çiftçi iki yılda bir ürün almaya mahkûm olmuş.

Eh şimdi Yozgatlı ne yapsın? Yorganını sıkı sarıp, ailesiyle vedalaşıp gurbet yoluna düşmekten başka umar-ı kalmamıştır.

Yozgat bölgesinden para kazanıp da, büyük şehirlere gitmiş iş adamlarını tekrar Yozgat’a döndürmek veya bir – iki işletmesini Yozgat’a kaydırmak için kimler önderlik edebilir, araştırmak gerekiyor.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası’na çok iş düşmektedir, bir çare üretmek için mutlaka çaba gösteriyorlardır ama iş işten geçmeden bu büyük sorunu halletmeleri gerekir.

Bu arada SORU – YORUM:

Yozgatlı milletvekilleri Ankara’da ne yapıyorlar?

Bu fabrika ve işletmelerinin faal duruma geçmesi için ne duruyorlar?

En azından Silahlı Kuvvetlerimizin bir alayının Yozgat’ta konuşlandırmasını sağlayamıyorlar mı?

Soru çok ta, bizim köşe yazısını uzatmaya gerek yoktur.

Nokta, nokta ve nokta..!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu