Bakan Fakıbaba Yozgat’ta incelemelerde bulundu

Ekleyen admin on Eki 17th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, yapılan tarım projelerinin örneklerini yerinde görmek için Yozgat’a geldi.

İlk olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü ziyaret eden Eşref Fakıbaba burada personel ile birlikte kahvaltı yaptı. Daha sonra Yozgat Valiliğini ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yozgatlıların hükümete hep destek verdiğini hatırlatan Ahmet Eşref Fakıbaba, Yozgat’a Cumhurbaşkanı ve Başbakanın talimatları doğrultusunda geldiğini söyledi.

Bakan Fakıbaba, et ve süt kurumu bünyesinde bulunan süt ünitesinin faaliyete geçip, geçmeyeceği ile ilgili soruya ise, yerinde görmek için geldikleri belirterek, “Gideceğiz, göreceğiz. Benim bir özelliğim vardır. Olayları yerinde görmeyi tercih ederim. Türkiye’de bir örnek olan köyümüz var, oraya gideceğiz. Daha sonra diğer kurumları gezeceğiz. Ama şundan emin olsunlar ki, Yozgatlı hemşerilerim hakikatten biz onları çok seviyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın emri zaten buraya gelişim. Yozgat’a git Fakıbaba, Yozgatlılara gereken her şeyi yerinde gör ve yap dediler. Benim için bir talimattır, emirdir. Gezeceğiz, göreceğiz. Görmeden genelde bir şey söylemem ama Yozgat’a yapılan her şey, her taş Yozgat’ın hakkı olan şeylerdir. Yozgat gerçekten hükümetimize çok büyük destek vermiştir. Hükümetimizi hep desteklemiştir, desteklemeye de devam edecektir” diye konuştu.

Kırmızı et noktasında üretici, sanayici, esnaf ve tüketici arasında hep dengede olacaklarına dikkat çeken Bakan Fakıbaba, 50 liraya eti fakir ve fukaranın yiyemediğini vurgulayarak, “Geldiğim günden beri ben hep şunu söylüyorum. Hem üreticinin hem aradaki sanayinin, esnafın hem de son taraf olan tüketicinin hep yanında ve denge de olacağız. Piyasa da regülasyon görevi yapacağız. Mesela en basitinden söyleyeyim ben. Biz normal üreticiye 3 dolar 95 sente vermiş olduğumuz besilik hayvanı daha ucuza aldık diye 3 dolar 70 sente veriyoruz. Bizim amacımız gerçekten üreticinin mutlu olması. Yani dengeyi kurabilmemiz. Üretimimizi koruyacağız, bir taraftan sanayiciyi de koruyacağız. Ama et yeme hakkı olan 80 milyon insanın da biz de vebali var onu da koruyacağız. Ama bunu yaparken dengeli bir şekilde kazanç kazanç kazanç olacak. Yani hiç bir zaman tek taraflı bir kazanç olmaz. Herkes fedakarlık edecek. Bu fedakarlık olduğu zaman da dengeli bir kazanç elde edilir. Bu hem dinimiz için hem ülkemiz için hem geleceğimiz için çok önemli. Bakın dört tarafımız düşmanla çevrili ve mücadele veriyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız her yerde mücadele veriyoruz. Yani bizim fakir fukaramız da et yiyecek. En tabi hakkı. 50 lira bir eti hakikaten fakir, fukara yiyemiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Bunu yaparken de biz üreticiye saygı duyuyoruz. Onun da kazanması gerektiğine inanıyoruz ve bu dengeleri gözeteceğiz inşallah” diye konuştu.

TORUNLARIMIZA BIRAKACAĞIZ

Çiftçileri anız yakımı konusunda uyaran Bakan Fakıbaba, anız yangınlarının kendisini çok üzdüğünü kaydederek, “Hakikaten üzücü bir olay. Biz insanlara hep şunu söylüyoru, yine biraz da kabahat bizim diye düşünüyorum. Yani bizim çiftçiyi bilgi ile buluşturmamız lazım. Burada birazda kendi üzerime alıyorum kabahati. Tarım bakanı olarak anız yakmanın toprağa, yani organizmalara ne kadar zararlı olduğunu anlatamamışız daha. Bu konuda devamlı bilgilendirelim. Bilgilendirmeye rağmen bunu yapanlara ceza-i işlemlerde uygulayalım. Bu torunlarımızın, bizim değil de yani. Yarın biz bunları torunlarımıza bırakacağız, sahip çıkmamız lazım” şeklinde konuştu.

-Süt ünitesi faaliyete geçirilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinası’nın atıl durumdaki süt tesislerini de gezerek, burasının yeniden faaliyete geçirileceğini belirtti.

Yozgat’taki programı kapsamında Et ve Süt Kurumu tesislerini inceleyen Bakan Fakıbaba, kurum yöneticilerinden bilgi aldı. İnceleme sonrası açıklamada bulunan Bakan Fakıbaba, Yozgatlılara kombinanın süt kısmının da faaliyete geçirileceği müjdesini verdi.

Bakan Fakıbaba, Yozgat’ı gezdiklerini ve güzel örnekler gördüklerini ifade ederek, “Gördüğümüz yerler insanlarıyla beraber, ürettikleri ürünlerle beraber mükemmeldi. Bütün hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinası’nın süt kısmının faaliyete geçmesi gereken milli bir servet olduğunu vurgulayan Bakan Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Burasının faaliyete geçmesinin sözünü verdik, faaliyete geçireceğiz. Yozgatlılardan bir söz aldım, bu tesis işleyecek, atıl durumda kalmayacak. Biz de en kısa zamanda buranın projelerini yaptırıp Yozgat’ımıza bu tesisi kazandıracağız. Yozgat’ta olmaktan çok büyük mutluluk duydum. Çünkü halkı gerçekten çalışkan. Yozgat, inanıyorum 5 yıl içerisinde hiç kimsenin görmediği bir vizyonla tarımda, hayvancılıkta, gıdada, tarıma bağlı sanayide müthiş hamleler yapacak. Bunun için de bakan olarak, bir vatandaş olarak çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum”

İkram edilen Yozgat’ın yöresel yemeklerinden testi kebabının testisini kıran Bakan Fakıbaba’nın inceleme ve ziyaretlerine Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat milletvekilleri Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer de eşlik etti.

-Kabalı meyve bahçesini ziyaret etti

Bakan Fakıbaba daha sonra, Yozgat’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı köyünde arazi toplulaştırma yöntemiyle 5 bin 345 dekarda oluşturulan Kabalı Meyve Bahçesi’nde incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Fakıbaba, meyve bahçesinin Türkiye için örnek olduğunu belirtti.

Kabalı’da uygulanan projenin, bakanlık görevine geldiği günden beri en büyük hayali olduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, şöyle konuştu;

“Genelde insanlar 5 dönüm, 3 dönüm, 10 dönümle tarım yapmaya çalışıyor. Oysa dünyaya baktığımızda en az 5 bin dönüm, 6 bin dönüm, en küçüğü bin dönüm. Burası örnek bir yer. Parselleri birleştirmişler, yine mal sahiplerinin tapuları kendi cebinde, burası bir işletme. Eskiden buradan bir lira kazanırken şimdi 10 lira kazanıyor. Burada köyden kente göç varken, şimdi İstanbul’dan bu köye göç var. Köyün nüfusu 13 hane artmış, toplam 100 kişi köy nüfusunda artış var, gelirinde artış var, sigortası var. Yozgat’ın üretmiş olduğu elmanın toplam miktarı 15 bin ton, sadece bu köy 4 bin ton üretiyor. Hep üretim diyorum. Akıllı bir şekilde, kardeşçe, yani bizim tapular cebimizde kalmak kaydıyla üretimi birleştirirsek, inanın bizim ihracatımız patlayacak. Buna inanıyorum. Bu elmada, şeftalide, hububatta, baklagillerde, hayvancılıkta da böyle olacak.”

Bakan Fakıbaba, insanların zengin, üretici vatandaşların da mutlu olmasını istediklerini ifade ederek, her ilde 3′er köyde benzer çalışma yapmayı planladıklarını anlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak bu tür projeleri destekleyeceklerine dikkati çeken Bakan Fakıbaba, şöyle devam etti:

“Bu proje önemli bir proje, benim kalbimin attığı bir proje, Türkiye’nin kalbinin atacağı bir proje. Üreticinin gerçekten efendilik yapabileceği, mükemmel bir şekilde yaşayacağı bir proje. Ben inanıyorum, Cumhurbaşkanımız da bu projeye destek verecektir. Kısa sürede bu projeler kartopu gibi büyüyecek, bunu fındıkta da, çayda da, kayısıda da başarırız. ‘Şimdi 5 dönüm benim fındık bahçem var.’ diyor. 5 dönümle olmuyor, bunu birleştirelim. Bu köyde eskiden 240 traktör varmış, şimdi 14 traktöre düşmüş, mazotta yüzde 40 tasarruf sağlanıyor. Girdiler çok azalıyor. Daha bilinçli oluyor.”

Bu tür köylerde ziraat mühendisleri ve veteriner hekim görevlendirme düşüncesinde olduklarını bildiren Bakan Fakıbaba, “Farklı bir düşüncem var. Ziraat mühendislerine, veteriner hekimlerine çok büyük işler düşecek. Böyle köylere ziraat mühendisi ve veteriner hekimlere teslim edeceğim. O zaman göreceksiniz hekim sayısı ne kadar yetmiyorsa Türkiye’de ziraat mühendisi, veteriner sayısı da yetmeyecek. Yeter ki insanlar tarlada çalışsınlar benim gibi kravatla dolaşmayacaklar, gerçek çiftçilik yapacaklar. Bunlar olmayacak şeyler değil” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba, toprağın analizi ve köylerin su durumuna göre meyve bahçeleri, zeytinlikler ve tahıl tarlaları için benzer çalışma yapacaklarını söyledi.

Bakanlık olarak destekleyecekleri bu projelerle üretim alanlarını birleştireceklerini vurgulayan Bakan Fakıbaba, şunları kaydetti:

“İnsanlar mutlu olacak. İnsanlar, çok daha iyi yaşama kalitesine yükselecek. Benim Avrupa’dan hiçbir farklılığım yok. Daha fazla zenginliğim var. Bizim bu kadar zengin topraklarımız var. Zengin toprakların fakir çocuklarıyız. Biz zengin toprakların zengin çocukları olacağız. Bizim daha yapacak çok işimiz var. 2023 hedefleri çok önemli hedefler, bu hedefler kapsamında ülkenin çok büyük bir kısmında insanlar artık köylerden şehre göç etmeyecek, şehirden köye göç edecekler. Sabah kalkacaksın tertemiz hava, organik ürünleri kendim toplayacağım. Bundan daha güzel bir yaşam olabilir mi?”

Bakan Fakıbaba, Kabalı Meyve Bahçesi’ni ziyaret ettikten sonra Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Salonunda basına kapalı düzenlenen sektör ve kamu personeli toplantısına katıldı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu