Dördüncü Aşıklar Bayramı yapıldı

Ekleyen admin on May 16th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Sorgun Ozanlar ve Yazarlar Derneği (SOYDER) tarafından Sorgun Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 4. Aşıklar Bayramı yapıldı.

Ahmet Uslu Dutluk Parkı’nda gerçekleştirilen ve iki gün süren 4. Aşıklar Bayramı’na yurdun dört köşesinden şairler, yazarlar ve ozanlar katıldı.

Bayramın açılış konuşmasını yapan SOYDER Başkanı Murat Erciyas Türkiye’ye mal olmuş ozan ve şairleri Sorgun’da ağırlamaktan onur duyduklarını dile getirdi.
Murat Erciyas, “Bu sanatçılarımız Yozgat’ın, Türkiye’nin medarı iftarıdır. Bizler kültür elçileriyiz. Sorgun’un, Yozgat’ın kültürünü yaşatmak, ülkemize tanıtmak, aşıklık geleneğini, şiir yeteneğini geliştirmek, yeni ozanlar, yeni kalemler yetiştirmek için elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız” dedi.

Erdciyas, aşıkların söyledikleri türküler, atışmalar, şiirler ile programı renklendirdiklerini ve Aşıklar Bayramı’nın Sorgun kültürüne kazandırılan çok önemli bir gelenek olduğunu sözlerine ekledi.

Bayram öncesi birbirleriyle bol bol sohbet eden aşıklar, söyledikleri atışmalar, türküler ve okudukları şiirlerle izleyicilerden bol bol alkış aldılar.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu