BİR DE BURDAN YAK!-3

Ekleyen admin on Nis 6th, 2016 kategori : Erdoğan Akdemir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

SİGARAYI BIRAKTIĞINZDA YAŞAYABİLECEĞİNİZ OLUMSUZLUKLAR NELERDİR ?

Sigara içerken düzenli olarak aldığınız niko­tinin, sigarayı bırakmanızla beraber alınma­sının durmasıyla “nikotin yoksunluk belirti­leri” olarak adlandırılan bir takım sıkıntılar oluşabilir.

Bağımlıların 2/3′ünde yoksunluk belirtileri oluşur. Bu durum geçicidir. Çoğu 2-3 haf­ta içinde kaybolur. Bazen biraz daha uzun sürebilir.

Nikotin Yoksunluk Belirtileri:_Huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik, aşırı tepki verme; dü­şünceleri toplamada güçlük; uykusuzluk veya fazla uyumak; baş ağrısı, baş dönmesi; yorgunluk; titreme; kabızlık; ağız kuruluğu; öksürük, balgam çıkarma; iştah artması, kilo alma.

Bu durumlarda neler yapabilirsiniz ?

 • • Huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik durum­larında; yürüyüşe çıkabilir, spor yapabi­lir, müzik dinleyebilir, duş alabilirsiniz.
 • • Uykusuzluk çekiyorsanız; akşam 19:00′den sonra çay, kahve gibi kafeinli içecekleri bir süre içmemeniz ya da ola­bildiğince az içmeniz, ılık duş almanız, ılık süt içmeniz yararlı olabilir.

Baş ağrısı varsa; yürüyüş ya da hafif eg­zersizler yapmak, duş almak iyi gelebilir.

 • • Kabızlık oluştuysa; bol su ve meyve suyu içmek, posa bırakan lifli yiyecekle­re ağırlık vermek bu sorunu önlemeni­ze yardımcı olacaktır.
 • • Ağız kuruluğu olursa; su içmeyi, sakız çiğnemeyi deneyin.
 • • İştah artması ve kilo alma; sigarayı bıra­kanlarda sıkça karşılaşılan bir durum­dur. Genellikle yaklaşık 3-5 kg’lık artış beklenir. Bu durumdan rahatsız olan pek çok kişi yeniden sigaraya başlamak için bunu gerekçe olarak kullanmakta­dır.

Beslenme alışkanlıklarınızda küçük değişik­likler yaparak, besinlerinizin kalori içeriğine dikkat ederek ve günlük egzersizlerini arttı­rarak kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Şunu hiçbir zaman unutmayınız ki! sigara içmek sağlığınıza, alacağız bir kaç kilodan daha fazla zarar verir.

Kilo artışını önlemek ve sağlıklı bir yaşam için:

Bol meyve ve sebze yiyin. Kuruyemişlerden, cips, bisküvi vb. yağlı, kalorisi yüksek gıda­lardan uzak durun. Bol sıvı tüketin. İçecek­lerinizin yağsız veya az yağlı olmasına dikkat edin. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Yağsız et (tercihen beyaz et), balık tüketin. Yağlı ve şekerli yiyecekleri olabildi­ğince azlatın.

Sigarayı bırakırken eşzamanlı başlanılan eg­zersizlerin ve yürüyüşlerin hem kilo almayı engellediği hem de kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağladığı gözlenmiştir.

Sigara bırakıldığında ortaya çıkması muh­temel nikotin yoksunluk belirtileri, sigarayı bırakmaya çalışan kişinin işini zorlaştırmak­tadır. Bu gibi durumlarda müracaat edece­ğinizi hekiminizin uygulayacağı tıbbi tedavi, aşırı içme isteğini azaltacağı gibi, yoksunluk belirtilerini de kontrol altına alacağından, sigarasızlığa alışmayı kolaylaştıracaktır.

SİGARAYI BIRAKMANIN FAYDALARI

Sağlıkla İlgili Yararları:

20. dakikada: Nabız (kalp hızı), kan basıncı (tansiyon), vücut ısısı normale döner.

24. saatte: Kanda karbonmonoksit  gazı hızla azalır.

2-12 hafta (3 ay) sonrasında Efor kapasitesi artar, yürümek kolaylaşır; balgam miktarı 2 haftada yarı yarıya azalır; öksürük azalır ve 3 ay içinde kaybolur; soluk alıp-verme kolaylaşır; koku ve tat alma du­duları iyileşir; bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar; kişi kendisini daha dayanıklı ve güçlü hissetmeye başlar; diş ve parmaklardaki sarı lekeler kaybolur.

1.yılda; kalp krizi geçirme riski ilk günlerden ‘ itibaren azalmaya başlar, 1. yılın sonunda risk %S0 azalır. Beyin kanaması ve bacaklar­daki damar hastalığı (Buerger) riski %30-50 oranında azalır. Kronik bronşit ve amfizem . (KOAH) gibi solunum yetmezliğine yol açabilen akciğer hastalıklarının ortaya çık­ması engellenir; ilerleyen yıllarda solunum fonksiyonları iyileşir.

5.yılda:_Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası kanseri riski yarı yarıya azalır.

10. yılda:_Felç olma riski 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner. – ‘ Akciğer kanseri, ağız, gırtlak, yemek borusu,idrar torbası, böbrek, pankreas kanseri riski azalır.

IS. yılda: Koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski, hiç içmeyenlerinki ile aynı olur.

Sosyal Faydalan.

 1. Evde, işyerinde, arkadaş ortamında si­gara içmeyen ve siz içtiğiniz için rahat­sız olanlar ve sevdikleriniz artık dumana maruz kalmayacaklardır.
 2. Çocuklarınıza iyi örnek olabileceksiniz.
 3. Aynı ortamı paylaştığınız aile bireylerinizi  ve yakınlarınızı, işyeri arkadaşlarınızı pasif içicilikten kurtarıp kulak iltihabı, bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, hışıltılı solunum, astım gibi hastalıklara yakalanma risklerinizi azaltacaksınız.
 4. Çevrenizdeki insanlara örnek olarak on­ların da bırakmalarını kolaylaştıracaksı­nız.
 5. Giysilerinize, evinize, arabanıza sinmiş sigara kokusu kaybolacağından çevreyi rahatsız etmeyeceksiniz.
 6. Sigara içmeyerek topluma zarar verme­yen bir birey olarak mutluluk duyacak­sınız.
 7. İradenizin gücünü kanıtlamış olacaksı­nız.

Ekonomik Faydaları:

 1. Sigaraya ayırdığınız para cebinizde ka­lacağı için tasarruf etmiş olacaksınız. 3 ay sonunda bir TV ya da müzik seti alabilirsiniz. 1 yılın sonunda bir bilgisa­yar alabilirsiniz. Paranızı bir şekilde de­ğerlendirmeniz halinde (banka, döviz, arsa, altın vb. yatırım araçları ile ) 10 yıl sonunda bir araba, 20-2S yıl sonrasında bir daire sahibi olabilirsiniz.
 2. Sigaranın neden olduğu hastalıklar so­nucu harcanan doktor, hastane, tedavi giderleriniz azalacaktır.
 3. Daha çok üretime katkıda bulunacaksı­nız.
 4. Yaşam kaliteniz artacak; evinize daha çok gıda, çocuklarınıza daha çok kitap, elbise vb. alabileceksiniz, daha huzurlu olacaksınız.
 5. Elbise ve mobilya yanıklarından kurtu­lacaksınız.

SİGARAYA TEKRAR BAŞLAMAMANIN PÜF NOKTALARI:

Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlama­mak için büyük çaba sarfetmeniz gereke­bilir. İçme dürtüsü sizi zorlayabilir. Bü zor­lamanın ne zaman ortaya çıktığına dikkat edin ve buna neden olan faktörleri belirle­yin. (Stres, yemek sonrası, çay-kahve içmek, alkol, arkadaş ortamı, sigarayı görmek gibi) Bu faktörlere karşı önceden hazırlıklı olun.

 1. Sigarayı neden bıraktığınızı hatırlayın.
 2. Dürtü geldiğinde daha önce anlatılan yöntemlere başvurun (Derin nefes alıp-vermek, su içmek, egzersiz yapmak, duş almak vb.)
 3. Sigara içilen bir ortamdaysanız, oradan uzaklaşın.
 4. İçmemeyi başardığınızda kendinizi ödüllendirin.
 5. Herhangi bir sebeple sigara içecek olursanız, kendinize karşı acımasız olmayın, güveninizi yitirmeyin. Güçlü bir bağımlılık yapıcı maddeyle mücadele ettiği­nizi unutmayın. Kendinizi suçlamayın.

Bir kez içmeniz, başarısız olduğunuzu göstermez.

 1. Yapacağınız şey, içmemeye devam et­mektir. Çünkü içmeden durabildiğinizi gördünüz. Bu da sigaraya ihtiyacınız olmadığını, sigarayı tamamen bırakabi­leceğinizi göstermektedir.

Dumandan uzak nice sağlık ve mutluluk dileklerimle…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu