Spor

Euro 2024 elemelerinde Türkiye A Milli Futbol Takımının rakipleri belirlendi

Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemelerinde, D Grubu’ndan Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile eşleşti.

EURO 2024 Elemeleri’nde grup kura çekimleri tamamlandı. Kura çekimleri şampiyonanın ev sahipliğini gerçekleştiren Almanya’nın Frankfurt şehrindeki Festhalle Fuar Merkezi’nde yapıldı.

Kura çekimine 4. torbadan dahil olan Türkiye, D Grubu’nda Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile eşleşti. Festhalle Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen kura çekimlerine, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu Üyesi ve A Milli Takım Sorumlusu Hamit Altıntop, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz ve TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş da katılım sağladı.

Bulunduğu grubu ilk ikide bitirenler şampiyonaya katılmaya hak kazanacak

53 ülkenin katılımı ile gerçekleşecek olan elemelerde, 10 grup bulunmakta. Bu grupların 7’si 5, 3’ü 6 takım ile tamamlandı. Maçların ardından grup liderleri olanlar ve onları ikincilik ile takip eden takımlar, adlarını finallere yazdırmış olacak.

Final elemelerine kalacak diğer 3 takım ise Mart 2024’te yapılacak UEFA Uluslar Ligi play-off maçlarından sonra belirlenecek. Ev sahipliğini yapan Almanya direkt olarak finallere katılacağı için kura çekiminde adına yer verilmedi. Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaştan dolayı Rusya’nın ismi elemelerde yer almadı.

İlk maçlar mart ayında oynanacak

Eleme maçları, 23-25 Mart 2023 tarihlerinde başlayacak, 19-21 Kasım 2023 tarihlerinde oynanacak son hafta mücadeleleri ile son bulmuş olacak. Finaller ise 14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihlerinde oynanacak.

Almanya’daki 10 şehrin ev sahipliği yapacağı şampiyonanın açılış maçı Münih’teki Allianz Arena’da, final karşılaşmasıise Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecek.

EURO 2024’e Almanya’nın Berlin, Köln, Münih, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Leipzig, Gelsenkirchen, Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri ev sahibi olarak kaydedildi.

Kura çekiminde belirlenen gruplar şöyle:

A Grubu: İspanya, İskoçya, Norveç, Gürcistan, Kıbrıs Rum Kesimi

B Grubu: Hollanda, Fransa, İrlanda Cumhuriyeti, Yunanistan, Cebelitarık

C Grubu: İtalya, İngiltere, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Malta

D Grubu: Hırvatistan, Galler, Ermenistan, Türkiye, Letonya

E Grubu: Polonya, Çekya, Arnavutluk, Faroe Adaları, Moldova

F Grubu: Belçika, Avusturya, İsveç, Azerbaycan, Estonya

G Grubu: Macaristan, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Litvanya

H Grubu: Danimarka, Finlandiya, Slovenya, Kazakistan, Kuzey İrlanda, San Marino

I Grubu: İsviçre, İsrail, Romanya, Kosova, Belarus, Andorr

J Grubu: Portekiz, Bosna Hersek, İzlanda, Lüksemburg, Slovakya, Lihteştayn

Başa dön tuşu