GüncelSpor

Ampute Futbol Milli Takımı tarih yazdı! Dünya Şampiyonu!

Ampute Futbol Milli Takımı, İstanbul’da gerçekleşen 2022 Dünya Kupası’nın final maçında Angola’ya 4-1 galip gelerek dünya şampiyonu oldu!

Türkiye’nin ev sahipliğini üstlendiği 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası finalinde Türkiye ile Angola karşı karşıya geldi. Milliler; Bülent Çetin, Okan Şahiner, İsmail Korkmaz, Şeyhmus Erdinç, Kemal Güleş, Rahmi Özcan ve Ömer Güleryüz ile mücadeleye başladı.

Angola Teknik Direktörü Augusto Sacumula; Sabastiao Cacumba, Celestino Antonio, Paciencia Felix, Hilario Kufula, Jose Jamba, Heno Adao ve Joao Chiquete’yi sahaya çıkardı.

Ay-Yıldızlı oyuncularımız, 19. dakikada Ömer Güleryüz’ün attığı golle 1-0 öne geçti. Angola 23. dakikada Heno Adao ile eşitliği yakalamış oldu, mücadelenin ilk yarısı bu sonuçla tamamlanmış oldu. 31. dakikada Rahmi Özcan kazandığı penaltıyı gole çevirdi, milliler karşılaşmada ikinci kez öne geçme şansını yakaladı. 43. dakikada Rahmi Özcan maçtaki ikinci golünü kaydederken, takımın da 3. golünü atmış oldu. Serkan Dereli, 50. dakikada ay-yıldızlıların 4. golünü atarak şampiyonluğu getiren son golü de kaydetti.

4 gol ile şampiyonluğu elde ettiler!

Mücadelede 4-1 galip gelen Türkiye, 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası’nda dünya şampiyonu oldu. Milliler tarihinde ilk kez böyle bir başarıya imza attı. Ampute Milli Takımı, 2004 ve 2008 yıllarında ikincilik elde ettikleri Avrupa Şampiyonası’nda ise 2017 ve 2021 yıllarında üst üste iki kez şampiyonluk kazanarak tarihi bir başarıyı kaydetmiş oldular.

Ampute Futbol Milli Takımımızı ayakta alkışlıyor, Sorgun Postası ailesi olarak en içten dileklerimizle tebriklerimizi sunuyoruz.

Başa dön tuşu