Magazin

Ah Nerede dizisi şaşırtmaya devam edecek

Ah Nerede filmi 1979’da çekilmiş ve kadrosu ile çok etkileyici bir yapımdı. Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’ nun başrollerinde oynadığı film hikâyesi ile de çok beğenilmişti. Şu sıralar filmin dizi versiyonu çekiliyor. Bu haber bazı izleyicileri sevindirecek tabi ki. Ancak seçilen kast ile ilgili tartışmalar şimdiden başladı. Ah Nerede filminin her bir oyuncusu Türk sinemasının en değerli oyuncularından birisiydi. Ancak dizi versiyonunda başroller dahil her oyuncu kafa karıştırdı. Hatta bazı yorumcular dizinin bu halini Gülşen Bubikoğlu görmesin diye yazdı.

Dizinin Başrol Oyuncuları

Ah Nerede dizisinin başrolünde Nil Keser ve Oktay Çubuk yer alıyor. Her iki oyuncu da fiziksel olarak filmdeki karakterlere çok benzemiyor. Aslında fiziksel benzerlik zorunlu değil ama yine de Tarık Akan’ı canlandıran oyuncunun mavi gözlü ve beyaz tenli Akan yerine esmer ve kara gözlü birisi olması da fragmanda dikkat çeken ilk detaylardan birisi. Ancak asıl tartışma kastın diğer oyuncuları ile ilgili.

Murat Karakteri

Dizide Murat karakteri özellikle kardeşlerin en dikkat çekmeyen ve en az yakışıklı olanı diye seçilmişe benziyor. Ancak filmde böyle bir durum yoktu. Filmdeki rahat tavırlı ve serseri karakteri en iyi Halit Akçatepe yansıtacağı için usta oyuncu bu rol için seçilmişti. Ancak dizi versiyonunda bu rol için seçilen oyuncu kafa karıştırdı.

Hikâye Nasıl İşlenecek?

Diziyle ilgili kafa karıştıran bir diğer detay ise hikâyenin nasıl devam edeceği ile ilgili. Çünkü dizinin orijinalinde Hulusi Kentmen üç kardeşin babası rolünde zengin ve tarla sahibi bir karakterdi çok sayıda işçisi vardı ve hep onlarla çalışıyordu. Ancak dizide babanın hangi mesleği seçeceği henüz açıklanmadı. Ayrıca Ferit’in yani Oktay Çubuk’un sözlü olup olmayacağı da henüz netleşmiş değil.

Başrol oyuncularının nasıl tanışacağı ve Zehra’nın hangi meslekte çalışacağı da anlaşılmadı. Fragmandan anlaşıldığı kadarıyla Ferit ve Zehra piknik değil de festival ya da parti gibi bir ortamda tanışıyor. Gülşen Bubikoğlu’nun Tarık Akan tarafından öpüldüğü meşhur sahne de seyircileri pek ikna edebilmiş gibi görünüyor. Nil Keser bu rol için Baba dizisini bıraktı ve bu da şaşkınlık yaratan bir diğer durum. Ancak oyuncu artık başrol oynamaya karar vermiş olabilir.

Mühendis, Avukat ve Doktor

Dizide Tarık Akan’ın kardeşleri yine mühendislik ve hukuk öğrencileri. Ancak mühendis olan kardeş solcu ve eylemlere katılan bir tip değil de bir müzisyen olarak görünüyor. Hukuk okuyan karakterin kilolu bir oyuncu seçilmesi de kafa karıştırdı. Bu tür degisikliklerin nasıl işleneceği tabi ki önemli. Ancak ilk bakışta fragman pek tatmin edici görünmüyor.

Anne ve Baba

Ah Nerede dizisinde anne ve baba rolünde Tarık Pabuççuoğlu ve Ayşe Kökçü’yü görüyoruz. Bu ayrıntı genel olarak izleyicileri memnun edebilir. İki deneyimli oyuncu uzun süreden beri ekranlarda görünmüyordu. Ancak onlar da filmdeki den daha farklı karakterler olacak gibi görünüyor.

Adile Naşit’in Rolü Kimin Olacak?

Ah Nerede ile ilgili merak edilen en önemli konulardan birisi ise Adile Naşit’in oynadığı Huriye karakterini kimin oynayacağı sorusu. Adile Naşit bu filmde Huriye isminde çok sert bir ağabeyi olsa da çapkınlıktan geri kalmayan, yaşı biraz geçkin bir kadını oynuyordu. Unutulmaz bir karakter yaratmış ve Tarık Akan’la sahneleri çok beğenilmişti. Dizide ise henüz Huriye’nin kim olduğu belli değil. En sevilen karakterlerden birisi olduğu için de bu rolü kimin oynayacağı ayrıca merak edilen bir konu.

Başa dön tuşu