Güncel

Zelenski’den yardım çağrısı: silah ve mühimmata ihtiyacımız var!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, G7 zirvesine katılım sağlayan ülke liderlere video konferans aracılığı ile yardım çağrısında bulundu.

Rus askerleri Ukrayna’nın birçok bölgesinde füze saldırıları gerçekleştirdi. Zelenski, meydana gelen füze saldırılarının ardından olağanüstü bir araya gelen ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7 ülke liderlerinde yardım çağrısında bulundu.

Video konferans ile gerçekleştirilen toplantıda yaşananları aktaran Zelenski, bilhassa son iki gündür Ukrayna’nın üzerine gönderilen seyir füzelerine ve İran fabrikalarından çıkma Şahid kamikaze İnsansız Hava Araçlarıyla (İHA) çok yoğun bir saldırıya maruz kaldığını ve çok büyük sorunların kapıda olduğunu aktardı.

Zelenskiy, Ukrayna hava sahasının daha güvenilir halde olabilmesi için kendilerinin de onlara karşılık verebilmek için etkili olacak hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Yapmış olduğu konuşmada; “Ukrayna kendisi için yeterli olan modern ve etkili hava savunma sistemlerine ulaşabildiğinde, Rus terörünün kilit unsurlarından gelen füze saldırılarını durdurabilecek” sözlerine yer verdi.

Joe Biden için konuştu

Ukrayna için bu zamana kadar silah yardımı yapmış olan ülke liderlerine teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Zelenskiy, hava savunma sistemlerinden Ukrayna’ya verilmesi için ABD Başkanı Joe Biden’e sözlerini yönelterek, “Sayın Başkan, bu hava savunma sistemlerinin kademeli bir savunma sistemi oluşturmamıza ön ayak olacak orta ve uzun menzilli sistemlerin olacağına inancımız tam.” şeklinde hitap etti.

Başa dön tuşu