Ekonomi

Zam Furyasına Trafik Sigortası da Dahil Oldu

Artık hemen her gün zam haberi duyan vatandaşlarımız, bu sabaha da yeni bir zam haberiyle uyandı. Zorunlu trafik sigortası primlerine, haziran ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında zam geldi.

Artık hemen her güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz. Hayat pahalılığının ciddi manada hissedilmeye başladığı günümüzde otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bir zam daha geldi. Zorunlu trafik sigorta primlerine yüzde 25 oranında zam geldi. Zam Haziran ayı itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Yüksek enflasyon ve döviz kurlarının sürekli artmasından dolayı zam haberi almadığımız gün kalmadı. Gıdadan elektroniğe, benzinden giyeceğe her kalem ürünler ciddi manada zamlandı. Son olarak resmi gazetede yayınlanan karara göre, otomobil sahiplerinin yaptırmak zorunda oldukları araç sigortası da zamlandı. Yüzde 25 oranında zamlanan sigorta primleri, Haziran ayından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Otomobil sigortası, olası bir kaza durumunda suçlu iseniz, karşı tarafın masraflarını belli bir düzeye kadar karşılayarak, otomobil sahiplerini koruyan bir sistem. Ancak artan sigorta primleri sürücülerin en büyük gider kalemlerinden biri haline geldi.

Sürekli zamlanan akaryakıtın yanında sigorta primlerinin de yüzde 25 oranında yükselmesi, artık vatandaşların neredeyse otomobil kullanamaz hale gelmesine neden oldu.

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, 1 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere zorunlu trafik sigorta primlerinde uygulanan azami ücret 4’te 1 oranında artacak. Sigorta firmalarına verilen, aracın yakıt ve emisyon değerine göre %10 indirim yapma hakkı da, %20′ ye çıkarılacak. Ayrıca firmalar araç hasarsızlık indirimi olarak %50’ye kadar indirim uygulayabilecek.

Başa dön tuşu