Sağlık

Yumurtayı bu ürünlerle tüketmek damar sağlığınızı alt üst edebilir!

Birçok faydaya sahip olan yumurta, özellikle kahvaltılık seçeneklerinin arasında yer almaktadır. Ancak yumurta bazı gıdalarla tüketildiği zaman faydasının aksine zarara yol açmaktadır.

İçeriğinde birçok mineral ve vitamini barındıran yumurta, birbirinden farklı tarifleri ile sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerindendir. Ancak yumurta, tüketilirken içerisinde sodyum olan gıdalarla birlikte tüketilmesi halinde bazı durumlarda faydasından çok vücuda zarar da verebilmektedir.

İşenmiş gıdalarla birlikte yumurtayı tüketmek

Özellikle bir restorana gittiğinizde sipariş ettiğiniz yumurta çoğu zaman sizin için sağlıklı olacağı yerde zararlı bir şekilde servis edilmektedir. Yumurtanın yanında buna pastırma ve sosis gibi tuzlu etler, patates kızartması gibi tuzlu yiyecekler de dahildir. Yumurta diyetlerinize ekleyebileceğiniz sağlıklı besinlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte yanında tükettiğiniz doymuş yağ, sodyum ve diğer zararlı gıdalar açısından ciddi derecede yüksek olabilmektedir.

Pastırma ve sosis gibi kahvaltıda tüketilen et çeşitlerini yemek çok fazla yağ ve sodyum almanıza yol açar. Örnek olarak 2020-2025 yılları arasında Amerikalılar için hazırlanan bir beslenme rehberine göre alınması gereken günlük sodyum değeri 2.300 miligram değerindedir. Fakat sadece bir dilim pastırma bile başlı başına 115 miligram sodyum içerir ve günlük almanız gereken değerinizin yüzde 5’ine tekabül eder. İlk olarak bu rakam küçük görünüyor olsa da restoranlarda gelen tabakta iki ila üç (belki daha fazla) dilim pastırma servis etmektedir. Bu, bir öğünde çok fazla sodyum almanız anlamına gelmektedir. Bir sosis tabağı ise yaklaşık 790 miligram sodyuma içerir ve bu da günlük alınması gereken miktarın yüzde 34 oranında fazlasıdır.

Yumurtanın faydalarından yararlanabilmek için

İşin esası tabağınıza yumurta aldıysanız yanında ne tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Böylece yumurtaların sağladığı tüm faydalardan mümkün olduğunca faydalanabilirsiniz. Eğer tabağınıza zararlı olduğunu bildiğiniz veya düşündüğünüz yiyecekleri eklerseniz yumurtanın faydalarını da en aza indirgemiş olursunuz.

Yumurtanın yanında daha faydalı bir tabak hazırlamak istiyorsanız; avokado, tam tahıllı ekmek ve sebzeler ekleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu