Güncel

Yozgat taşınıyor! Yozgatlılar memnun

Belediye meclisinin oy birliğiyle aldığı kararı bu sabah düzenlediği basın toplantısıyla duyuran Belediye Başkanı Sadık Özkesiciler, yaklaşık 3 aydır yürütülen proje sonunda şehrin tamamını yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerektiği sonucuna vardıklarını söyleyerek “Bununla uğraşacağımıza hazır kentsel dönüşmüş bir şehir bulup oraya yerleşmenin daha az masraflı olacağı sonucuna vardık. Havaların biraz düzelmesini bekliyoruz, yollar açılınca yavaş yavaş gideriz artık” ifadelerine yer verdi.

Basın toplantısına proje süreciyle ilgili bilgilendirmelerde bulunarak başlayan Belediye Başkanı Özkesiciler, öncelikle ildeki depreme dayanıksız binaları tespit etmekle başladıklarını belirterek şöyle devam etti:
‘Önce depreme dayanıksız binalar saptandı.

“Fen İşleri’ndeki arkadaşlarımız, göz kararı yaptıkları tespitlerde şehrimizde bulunan bütün binaların, Belediye Sarayı da dahil olmak üzere 5-6 şiddetindeki bir depremle tuzla buz olacağı konusunda birleştiler. O kadar evi yıkacak iş makinelerine zaten sahip değiliz o ayrı, hadi diyelim yıktık bu durumda da ortada şehir mehir kalmayacağını hesaplayarak projenin bu kısmını pas geçme kararı aldık… Bu arada inşallah deprem falan olmayacak, buna biz Belediye olarak yürekten inanıyoruz, halkımız da inansın lütfen…”

Projenin 2. aşamasında şehri güzelleştirmek için bir takım adımlar atıldığını söyleyen Özkesiciler, “Şimdi tabii yaptık birşeyler. Bi iki duvar boyadık, işte park yaptık, parkın içine çeşme, salıncak falan ama açıkcası yani çok da bir fark yarattığını söylemeyeceğim. Yozgat aynı Yozgat. Burada yabancı yok değerli arkadaşlar.Eğri oturup doğru konuşalım, güzelleşse ne kadar güzelleşecek, şahtı da şahbaz mı olacak?” sözleriyle bu aşamanın da yılgınlık nedeniyle sonlandırıldığını ifade etti.
Kentsel dönüşümde yeni vizyon

Özkesiciler, Yozgat Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz hafta yaptığı son toplantıda Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tekrar masaya yatırıldığını ve dönüştürme konusunda o kadar da ısrar etmenin anlamsız olduğu konusunda fikir birliğine varıldığını belirtti. “O ara arkadaşlarımızdan biri ‘şehri dönüştürmek yerine insanları adam gibi bir yere taşısak daha az masraflı olmaz mı?’ diye bi fikir ortaya attı. Ne yalan söyleyeyim bana da çok mantıklı geldi” diyen Belediye Başkanı, bu aşamada bazı aday illerle görüşmelere başlandığını ve en sonunda dün Eskişehir Belediye’sinden olumlu yanıt geldiğini müjdeledi.

Tarihi doku korunacak

Belediye’nin aldığı kararı, “Kentsel dönüşüm, illa ki o an yaşanan şehirde bir takım değişiklikler yapılması anlamına gelmemeli. Başka bir şehre yerleşerek de yaşadığınız kenti değiştirebilirsiniz. En nihayetinde bu da bir kentsel dönüşümdür” sözleriyle savunanÖzkesiciler, bu sayede Yozgat‘a tek bir çivi çakmayarak şehrin tarihi dokusunu korumuş olacaklarını da sözlerine ekledi.

Özkesiciler, havalar biraz düzelip şehrin dış dünyayla bağlantısını sağlayan yollar açılır açılmaz Yozgat’ın tahliye sürecinin başlatılacağını ifade ederken, “İşte yavaş yavaş, her gün 5′erli 10′arlı gruplar halinde çıkarsak 3 ayda falan boşaltırız şehri. Birden kabalalık gidip oradakileri de ürkütmenin bir manası yok. Son çıkan grup da sokak lambalarını söndürürse burayla işimiz tamamen bitmiş olacak… Ya da gerçi zaten 4 tane var, bırakın açık kalsın siz bilirsiniz” sözleriyle önümüzdeki dönem için hareket planını verdi.

Yozgatlılar memnun

Belediye’nin aldığı karar, Yozgatlılar tarafından makul ve biraz geç de olsa atılmış olumlu bir adım olarak nitelendirilirken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi de yayınladığı basın bülteniyle Özkesiciler‘in açıklamalarını doğruladı. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nden yapılan açıklama kısaca şöyle:

“Bize ‘Yozgat’ta tadilat olduğu için kısa bir süre sizde kalabilir miyiz?’ şeklinde bir talep iletildi. İnsanlık gereği kendilerine ‘Buyurun gelin tabii ama bizim şehir de kalabalık şimdi, çok sıkışırız. Yazın öğrenciler gidiyor, o ara gelin’ yanıtı verdik. Tadilatı en fazla 2 ay içinde bitirip döneceklerine söz verdiler. Haziran sonu gibi bekliyoruz bakalım. Hayırlısı…‘

Başa dön tuşu