Ekonomi

Yozgat Sorgun’da yerli tohum mercimekte yüksek verim alındı

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde üretilen yerli tohum mercimekten Bu yıl yüksek verim elde edildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından deneme ekimleri yapılan 6 çeşit yerli yeşil mercimeğin hasadı da gerçekleşti.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından deneme ekimleri gerçekleştirilen 6 çeşit yerli yeşil mercimeğin hasadı yapıldı. Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl milli çeşitlerde yüksek verim elde edildi. Yozgat Türkiye’nin yeşil mercimek üretiminde ilk sıraya yerleşirken nisan ayında Sorgun ilçesi Duralidayılı köyünde yapılan 6 çeşit yerli yeşil mercimekten de yüksek verim alındı.

YÜKSEK VERİM ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Yozgat’ın Sorgun ilçesi Duralidayılı köyünde Yozgat tarım ve il müdürlüğü ekipleri tarafından yerli tohumları çiftçiye tanıtmak veya yaygınlaştırmak amacıyla 6 çeşit yerli tohumun deneme ekimi gerçekleştirildi. Hasadı gerçekleştirilen yerli tohumlar dan alınan verimin oldukça yüksek olduğu açıklandı. Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya da yerli yeşil mercimek hasadına katılırken yerli üretimi artırmak ve yaygınlaştırmak için bu girişimin önemli olduğunu söyledi.

YEŞİL MERCİMEK ÜRETİMİNDE İLK SIRADA

Özkaya açıklamasının devamında ise Yozgat’ın Türkiye genelinde mercimek üretiminde ilk sırada olduğunu belirterek genel olarak çiftçilerin ithal Yeşil mercimeği tercih ettiğini söyledi. Ancak Bakanlığın araştırma kuruluşları tarafından geliştirilen yerli çeşitlerinde mevcut olduğunu belirten Özkaya, deneme ekimlerinin yapıldığını ve bundan sonrasında yerli Ekim için çiftçilerin teşvik edileceğini dile getirdi.

Başa dön tuşu