Güncel

Yenilenen Bolu Dağı Tüneli hizmete girdi

Yıl içinde heyelan nedeniyle ulaşımın kesintiye uğradığı Anadolu Otoyolu Bolu Dağı Tüneli’nde onarım ve yenileme çalışmaları tamamlanarak tünel araç trafiğine açıldı.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, inşaatı tamamlanan Bolu Dağı Tüneli’nde yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı, ardından yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Olası bir heyelanın ulaşımı olumsuz etkilemesinin önüne geçtiklerini belirten Bakan Uraloğlu, tünel uzunluğunu 3 bin 115 metreye çıkardıklarını söyledi.

Bakan Uraloğlu, 25 Eylül 2023 Pazartesi günü İstanbul-Ankara arasında ulaşımı sağlayan Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı geçişini Ankara yönünde trafiğe kapatarak çalışmalara başladıklarını, bölgede çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirtti. Kaynaşlı-Abant Kavşağı arasındaki Bolu Tüneli dahil 23 kilometrelik kısım. . Uraloğlu, yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Karayolunun Ankara istikametine ulaşımı sağlayan platform üzerindeki 3.025 metrelik tünel portalını çelik konstrüksiyon olarak 90 metre uzattık. Tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 115 metreye çıkardık. Böylece tünel portalını uzatarak oluşabilecek olası bir heyelanın ulaşımı olumsuz etkilemesinin önüne geçtik. Yine 3 viyadükte 5 derzi değiştirip, birleşim yerlerine sıvı membran uyguladık. Orta refüjdeki 3 kilometrelik beton bariyerleri de yeniledik. İnşallah bundan sonra olası bir şiddetli yağış döneminde bu bölgede daha önce yaşadığımız olumsuz durumların hiçbirini yaşamayacağız. “Bolu Dağı geçişinde bu nedenlerden dolayı herhangi bir trafik kesintisi yaşamayacağız.”

Bakan Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasında önemli bir geçiş noktası olması nedeniyle Bolu’nun ulaşım ağının geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek, son 21 yılda Bolu’nun ulaşım ve haberleşme altyapısına 30 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını ifade etti. Bölünmüş yol ve bitümlü yolun uzunluğu 173 kilometreden 301 kilometreye çıkarıldı. sıcak kaplama yolunun uzunluğunu 192 kilometreden 428 kilometreye çıkardıklarını açıkladı.

BOLU GÜNEY ÇEVRE YOLUNU RESMİ AÇACAĞIZ

Bolu’nun transit yükünü azaltacak ve trafiği düzenleyecek Güney Çevre Yolu’nu da resmi olarak açacaklarını belirten Bakan Uraloğlu, çevre yolu ile ilgili şunları söyledi: Yolumuzla bunu 2 dakikaya düşüreceğiz. 88 milyon lirası zamandan, 22 milyon lirası akaryakıttan olmak üzere yıllık toplam 110 milyon lira tasarruf sağlayacağız. “Karbon emisyonunu da 2,7 ton azaltacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, inşaatı tamamlanan Bolu Dağı Tüneli’nde yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı, ardından yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başa dön tuşu