Teknoloji

Yazılım sektörü bilişim endüstrisinin ihracat yıldızı oldu

Geçtiğimiz yıl bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisi ihracatından %19 ile en büyük payı yazılım sektörü aldı. Yazılım sektörü, gençlerin gelecek planları arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Gençlerin %89’u gelecekte dijital beceriler ve inovasyon gibi yeteneklerin öne çıkacağını düşünürken, iş dünyası temsilcileri Türkiye’den beyin göçünün hızlanacağı konusunda endişeye düşüyor. Ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet veren yazılım şirketleri gençleri yurt dışına yerleşmek zorunda bırakmadan uluslararası çalışma fırsatıyla tanıştırıyor.

Geçtiğimiz yıl %70’i aşan büyüme ile 266 milyar TL büyüklüğüne ulaşan bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisinden 50 milyar doların üzerinde pay alan yazılım sektörü, dünyanın katma değerli ürün beklentisine büyük oranda cevap veriyor. Endüstrisinin neredeyse yarısını (%45) temsil eden bu sektör, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplam 17,5 milyar TL ihracata %19 ile en büyük katkıyı gerçekleştirdi. PwC’nin Türkiye’nin Gelecek Trendleri Araştırması’na göre, yazılım sektörü Türkiye’nin gelişimine öncülük etmesini beklediği ilk 5 sektör arasında yer almaktadır.

Dijitalleşen dünyada sağlıktan sanyiye, ulaştırmadan tekstile kadar çok sayıda endüstriye yön vererek katkı sağlayan yazılım sektörünün genç yetenekler için çok büyük fırsatlar barındırdığını söyleyen Evkal Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kahveci, yapılan araştırmalarda; Türkiye’deki gençlerin %89’u geleceğin dünyasında dijital beceriler ve inovasyon gibi yeteneklerin öne çıkacağının farkında olduğunu belirtti. Türkiye’de üst düzey yönetici, akademisyen ve kanaat önderlerinin %95’i dünyada yazılım teknolojilerine yön veren büyük veri ve analitiklerin öneminin daha da artacağını, %74’ü dünya yazılım endüstrisinden aldığı payı giderek artıran Türkiye’den göçün hızlanacağını düşünüyor. %44’ü ise gençlerin gelecek planlarıyla ilgili konuda yazılım sektörüne odaklanmalarını tavsiye ediyor. Ülkemiz, dünya yazılım endüstrisi açısından gelecek vaat eden ülkeler arasında yer almaya başladı. Yurt dışından gelen talepler sayesinde ihracatını artıran sektör, gençlerin gelecek planlarındaki yerini sağlamlaştırmayı hedefledi. Bu noktada bu sektörle ilgilenen kurum ve kuruluşlar yapığı çalışmalar ile emin adımlarla ilerliyorlar. Türkiye’de herhangi bir şirkette yazılım geliştirme pozisyonunda çalışanlar, başka bir ülkeye yerleşmek zorunda kalmadan yurt dışına da artık hizmet verebilmektedir.

Başa dön tuşu