Güncel

Yandex’ten dikkat çeken değişiklik! Haritalar uygulamasından Ukrayna sınırını kaldırdı

Rus teknoloji devi Yandex Haritalar uygulamasında Ukrayna devletine ait sınırları kaldırdı. Google benzeri uygulamalarıyla dikkat çeken arama devi Yandex sessiz sedasız haritalar uygulamasından ulusal devlet sınırlarını kaldırdı.

Yandex, elbette esas olarak Kremlin propagandası gösteren bir tür Rus Google’ıdır. Yandex’in hizmetlerinden biri Yandex Haritalar uygulamasıdır. Google Haritalar’a benzer şekilde, bu hizmet bir yönlendirme yardımı olarak kullanılabilir ve yeterince uzaklaştırırsanız, tek tek ülkelerin sınırlarını bile görebilirsiniz. Aslında, Yandex’de artık birçok ulusal sınır ortadan kalktı ve bu öncelikle Ukrayna sınırlarını etkiliyor.

Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının ardından Rusya’nın dijital ortamının yeniden yapılandırılması, makro ve mikro düzeyde oynamaya devam ediyor. İşte ikinci cephede bir gelişme: Yerel teknoloji devi Yandex, harita ürününden ulusal sınırları sessizce kaldırdı.

Yandex’in BDT bölgesindeki ülkelerde popüler olan haritalar uygulamasının kullanıcıları, görüntülenen ülke adlarını görmeye devam edebilir, ancak Ukrayna ve Rusya gibi ülkeler arasındaki kesin sınırları gösteren çizgiler artık görünmez.

yansexmapsukraine.jpeg

Ukrayna’nın devlet sınırları Yandex Haritalar’da kaldırıldı

Ukrayna, Rus saldırılarının işgaline direnmeye devam ediyor, ancak Rus ordusu, özellikle ülkenin güney ve doğusunda, yolundaki her şeyi yok ederek yavaş yavaş ilerliyor. Pek çok eski general, uzman görüşleri aracılığıyla, Rusya’nın güney ve doğudaki fethedilen bölgeleri uzun vadede elinde tutabileceğini, dolayısıyla muhtemelen şimdilik Ukrayna için kaybedildiğini varsaydıklarını bildirdiler.

Görünüşe göre, bu Rusya’da da varsayılıyor, çünkü Ukrayna ülke sınırlarının ortadan kalkması, Yandex Haritalarının yakında Ukrayna topraklarını Rus mülkü olarak gösteren yeni sınırlar çizeceğini gösteriyor. Benzer bir yaklaşım, Kırım’ın yasadışı ilhakından sonra 2014’te zaten mevcuttu. Dolayısıyla Yandex Haritalarının Kremlin’in coğrafi fikirlerine dayandığı bir sır değil.

Yandex Haritalar’dan daha fazla sınırın kaybolduğu da söylenmelidir. Ancak, varsayımlar, sınırların ortadan kalktığı ve kısa sürede yeniden çizilebileceği yönündedir.

Başa dön tuşu