Güncel

Windows 10 ve Windows 11 Arasındaki Farklar Neler Windows 11’e Geçmeli miyiz?

Windows 10 ve Windows 11 farkları neler? Windows 10 ve Windows 11 tasarımları farklı mı? Windows 10’dan 11’e ne zaman geçmeliyim?

Windows 10 ve Windows 11 Arasındaki Farklar Neler Windows 11’e Geçmeli miyiz? Windows 11’in gelmesi ile beraber birçok kullanıcı güncellemelerine başlamış durumda. Kullanıcılar Windows 10 ile Windows 11 arasındaki farkları merak ediyorlar. Windows 11’e geçmek isteyenler ikisinin arasındaki farkları araştırmaya başladılar. Peki Windows 10 ile Windows 11 arasında ne gibi farklılıklar var?

Windows 10 ile Windows 11 arasındaki ilk farklardan biri başlat menüsü olarak karşımıza çıkıyor. Windows 10’a göz attığımızda sol altta yer alan işletim sistemi logosuyla ulaşabildiğimiz menü Windows 11’de merkezde yer alan logo ile karşımıza çıkıyor. Temel farklardan biri olan başlat menüsünde bir basitliğe gidilmiş. Windows 10’da sol alt köşeden Microsoft hesabınıza erişebiliyor ve aynı şekilde sisteminizi kapatabiliyorken uygulamaların da birer arka planı olduğunu görülüyor. Windows 11’de ise uygulamaların artık PNG ikonları olduğu görülebiliyor.

Windows 10 ile Windows 11 arasındaki farklardan biri ise şu ki; Windows 10’da sistem uygulamaları Başlat menüsünde sol tarafta görünüyordu. 11’de bu kısım kaldırıldı. Windows Araçları isimli kısma girerek bahsi geçen uygulamalar görülüyor.

Ayriyeten bir arayüz değişikliğine gidilmiş. Windows 10 ve Windows 11 ikonları değişmiş. Windows 11’deki görev çubuğu da Windows 10’dan biraz daha uzun olarak tasarlanmış. Aynı zamanda eski işletim sisteminin sürümünde ayarların üzerine gelince arama yapılabilecek bir yazı gelirken 11’de ikona gelindiğinde Wordpad, Notepad ve Paint gibi uygulamaları hızla başlatma olanağı sunuluyor.

Değişikliklerden biri de Windows 10 ve 11’in renkleri. Windows 10 içerisinde renkleri değiştirdiğinizde başlat ve aktif olan uygulamaların alt kısmının da rengi seçtiğiniz renk ile değişim özelliği gösteriyordu. Gelen yeni sürümde ise bu özellik kaldırılmış.

Windows’un yıllarca sunmuş olduğu sabitleme özelliği tam olarak kalkmasa da kısmen değişitirildi. Windows 10’da olduğu gibi sürükle bırak yapılarak program kısayolu artık görev çubuğuna eklenmiyor. Bunun yerine masaüstündeki kısayola sağ tıklayarak sabitleme özelliği görülüyor. Bu özelliğin kaldırılmış olması tasarımın olumsuz bir özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda Microsoft’un 2022 yılı içinde yayınlayacağı bir güncelleme ile bu durumu düzelteceği de söyleniyor.

Windows 10 içerisinde yer alan simge tasarımları ise yeni sürüm Windows 11 içerisinde daha modern hale getirildi.

Başa dön tuşu