Teknoloji

WhatsApp Mesaj Düzenleme Özelliğini Test Ediyor!

Teknoloji kulislerinde konuşulan haberlere göre WhatsApp yeni bir özelliğini daha test etmeye devam ediyor. Rakibi Telegram’da da bulunan mesaj düzenleme özelliğinin yakın bir zamanda yayınlanması bekleniyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra Tweet düzenleme özelliği gündeme gelmişti ve Elon kısa sürede bu özelliğin Twitter’a gelmesi gerektiğini ifade eden Tweetler paylaşmıştı.

En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ta da düzenleme butonun gelmesi konuşulmaya başladı. Basında yer alan haberlere göre Meta bu özelliği test etmeye başladı bile.

Geçtiğimiz aylarda emoji ile tepki verme özelliğini yayınlayan WhatsApp şimdi yeni bir özellik ile karşımıza gelmeye hazırlanıyor.

WhatsApp ilk kez düzenle butonunu test etmiyor. Yaklaşık 5 yıl öncesinde düzenle butonu test edilmiş o dönemin ekibi WaBetaInfo testler sonrası düzenleme butonundan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Kullanıcıların özellikle yazım yanlışlarını kısa bir sürede değiştirilebilmesi gerektiği düşünülüyor. Eski mesajların düzenlemiyor olmasından dolayı kullanıcılar bu gibi durumlarda mesajlarını yeniden yazmak durumunda kalabiliyorlar.

Analistler tarafından yapılan incelemeye göre düzenle butonundan kullanıcıların memnun kalması bekleniyor. Şirketin düzenlenmiş mesajın gösterip gösterilmeyeceği ise henüz karar aşamasında.

Mesaj düzenleme özelliğinin de herkesten sil seçeneğinde olduğu gibi süreli olarak geçerli olması bekleniyor. Bildiğiniz üzere bir kullanıcı ile mesajlaşırken ilgili mesajı yalnızca 15 dakika içerisinde silebiliyorsunuz. Daha sonra bu mesajı silmek mümkün olmuyor.

Tıpkı herkesten sil özelliğinde olduğu gibi düzenle butonunun da belirli bir süre geçerli olması bekleniyor. Fakat bu sürenin kaç dakika olacağına dair şimdilik bir açıklama bulunmuyor.

Kullanıcı testleri sonrasında ve analizler gerçekleştirilecek ve düzenle butonunun ne kadar süre erişebilir olacağına karar verilecek.

Yeni özelliklerin öncelikle Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarında test edildiği biliniyor. Masaüstü ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise daha sonra test edilecek.

Başa dön tuşu