Güncel

Vali Talimatı Verdi Festivalde Alkol ve Çadır Yasak

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde düzenlenen festivalde bu yıl alkol satışı ve çadır kurulamayacak. Bir alkol firmasının sponsorluğunda düzenlenen festival hakkında Zonguldak Valisi’nin verdiği bu karar tepkilere neden oldu.

Zonguldak’ın Kozlu sahilinde düzenlenecek olan Kozlu Müzik Festivali henüz başlamadan gündemdeki yerini aldı. Geçtiğimiz yıl güzel görüntülere sahne olan ve vatandaşların gönüllerince eğlendiği festivale bu yıl Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın alkol ve çadır karadı damga vurdur.

Zonguldak’ın Kozlu sahilinde Türkiye’nin en bilinen içki markalarından biri olan Efes’in sponsorluğunda Kozlu Müzik Festivali düzenleniyor. 28 – 31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin başlamasına haftalar varken, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz şok bir kararla gündeme geldi.

Vali Tutulmaz, bazı sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların kendisine, festivalde alkol satılmasını istemedikleri hususunda başvuru yaptıklarını söyledi. Bu başvuruları değerlendiren Vali Mustafa Tutulmaz, bir bira markasının sponsorluğunda düzenlenen Kozlu Müzik Festivali’nde alkol satışını ve sahilde çadır kurmayı yasakladı.

Söz konusu yasak Eskişehir’de Anadolu Fest’in düzenleneceği tarihlerde Valilik tarafından getirilen yasakların ardından tepkilere neden oldu. Anadolu Fest’in ardından Kozlu Müzik Festivali’nde de Vali kararıyla alkol yasağı alınması, toplumun bir kısmı tarafından insanların yaşam tarzına müdahale olarak değerlendirildi.

Kozlu Müzik Festivali İptal Edilecek mi?

Vali Tutulmaz’ın aldığı bu kararın ardından, Efes’in sponsor olduğu bu festivalde alkol satışının yasaklanması nedeniyle festivalin iptal edilip edilmeyeceği de merak konusu oldu. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, festivalin iptal edilmeyeceğini söyledi.

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş konuşmasında; “Alkol kararını doğru bulmuyorum. Bu bana göre insanların yaşam tarzına müdahaledir. Geçtiğimiz yıl alkol satışı yapıldı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmamdı. Geçtiğimiz yıl yaşanmamış olması bu yıl da yaşanmayacağı anlamına gelmez. Ancak yasağı doğru bulmuyorum. Herkes istediği gibi yaşayabilir. Yerel yönetimler olarak insanların yaşam tarzına müdahale etmeye hakkımız yok.” sözlerine yer verdi.

Bektaş ayrıca; “Festival için biz gerekli izinleri verdik. Zaten çadırı sadece organizasyonda görevli olan kişiler kuruyordu. Alkol satışı yasak diye Efes sponsorluktan çekilirse başka firma bulunur. Festival planlanan tarihte düzenlenecek. İçki satılsın, insanlar alkol alıp sarhoş olsun diye düzenlenen bir festival değil. Bizim maksadımız vatandaşlarımızın eğlenmesi. Alkol satılmayacak diye festival iptal edecek değiliz.” dedi.

Başa dön tuşu