EkonomiGüncel

Vakti geldi, PVC camları kışlık moduna geçirmezseniz daha fazla doğalgaz faturası ödeyebilirsiniz!

Sonbaharın gelişi ile birlikte soğuk havalar etkisini göstermeye başladı. Neredeyse herkes PVC penleri evlerinde kullanıyor, ancak özelliklerin, çok az kişi biliyor. Bu yöntemleri kullanarak evinizi kışın daha sıcak yazın ise daha serin tutabilirsiniz.

Sonbaharın gelmesiyle soğuk havaların habercisi de gelmiş oldu. Daha şimdilerde üşüten hava ile kışın nasıl başa çıkacağımızı karara kara düşünmeye başladık. Malum doğalgaza üst üste gelen zamlar ortada. Sizlere vereceğimiz bu tavsiyeler ile evinizi soğuk havalardan koruyarak daha az doğalgaz tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

PVC camlarda yazlık- kışlık ayarı

Evinizde veya iş yerinde kullanmış olduğunuz pencerelerin kilit mekanizması bulunmaktadır. İşe bu mekanizmayı bulmakla başlayın. Pencerenin ya da kapının yan tarafında, çerçeve ile birleştiği kenara bağlı yuvarlak ya da oval pim şeklinde olan mekanizmayı göreceksiniz. Yuvarlak mekanizmanın orta kısmında alyan ucuna benzeyen altıgen bir yapı bulunmaktadır. Pencere yazlık modunu ayarlamak için bu noktaya torna vida ya da alyan anahtar sokarak kilidi döndürün.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Torna vida ile çevireceğiniz bu noktayı hızlıca çevirmeyin! Bu nokta tam olarak 90 derece döndürülmelidir. Verilen tüm talimatları doğru şekilde uyguladığınızda pencerenin daha sıkı bir şekilde kapanmış olduğunu ve içeriye giren bir hava akımının olmadığını göreceksiniz. Eğer içeriye giren bir hava olduğunu görürseniz bir işlemi uygularken hata yapmışsınız demektir. Pencerede veya kapıda bulunan tüm cıvataları kontrol ederek hepsinin sağ tarafa doğru dönmüş olduğundan emin olun.

PVC’lerde yazlık ve kışlık ayarı ne işe yarar?

Kış aylarında daha sıcak bir evde oturup evinizi ısıtmak için kullandığınız yöntemden tasarruf edebilirsiniz. Yaz aylarında ise kapı ya da cam açtığınızda içeriye giren tozdan şikayetçiyseniz yaz ayarı moduna getirerek pencerelerinizi açmadan daha havadar bir ortama sahip olabilirsiniz.

Başa dön tuşu