Güncel

Ukrayna Topraklarının 5’te Biri Rusların Eline Geçti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üzerinden geçen 100 günün bilançosunu bizzat açıklayan Ukrayna başkanı Zelenskiy, Ukrayna topraklarının 5’te 1’inin Rusların eline geçtiğini açıkladı. Kritik noktalarda çatışmalar devam ederken Rusya ilerleyişini sürdürüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı harekatın ilk gününden bu zamana kadar tam 100 gün geride kaldı. Rusya işgali hakkında açıklamalarda bulunan Ukrayna başkanı Zelenskiy, tüm direnişlere rağmen Rusların Ukrayna topraklarının beşte birini ele geçirdiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna saldırısı devam ediyor. Rus ordusuna karşı direnen Ukrayna’nın başkanı Zelenskiy ise halen uluslararası arenada sesini duyurmak ve yardım çağrısında bulunmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

Zelenskiy uluslararası yardım çağrılarını yinelemek için yaptığı bir konuşmada, Rus ordusunun ilerleyişini sürdürdüğünü ve Ukrayna’nın egemenliğini tehdit ettiğini söyledi. Bunun sadece Ukrayna’nın bir sorunu olmaktan çoktan çıktığını dile getiren Zelenskiy, durumun vahametini daha iyi anlatabilmek adına Rusların ele geçirdiği toprakları açıkladı.

Rusya bu zamana kadar 2014 yılında işgal ettiği kırım da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarından 125 bin kilometre karelik bir alanı ele geçirmiş durumda. Bu rakam Ukrayna’nın tüm topraklarının yaklaşık 5’te birine denk geliyor.

Rusya’nın bu savaş için elindeki tüm askeri gücü kullandığını dile getiren Zelenskiy, ilerleyen dönemlerde Putin’in çok daha fazla tahrip gücüne sahip olan ve tüm dünyayı etkileyebilecek silahlar kullanma ihtimalinin de olduğunu dile getirdi. Sıcak çatışmaların devam ettiği cephe hattının 1000 kilometreden fazla olduğunu söyleyen Zelenskiy, her şeye rağmen pes etmeyeceklerini söyledi.

Ukrayna Altyapısı Çökertilmeye Çalışılıyor

Zelenskiy’nin aktardıklarına göre geçen 100 gün içinde Rus ordusu Ukrayna topraklarına 3 bine yakın füze attı. Bu füzelerin çoğunun altyapı tesislerine atıldığını söyleyen Zelenskiy, Rusya’nın böylelikle Ukrayna’nın sivil hayatın yaşanması mümkün olmayan bir yer haline getirmeyi hedeflediğini iddia etti.

Başa dön tuşu