Güncel

TZOB: Emekli çiftçiler ikramiyeden mahrum edilmemeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların çoğunluğunun emekli olduğunu belirterek, “Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum kalmasın” çağrısında bulundu.

ANKARA (İGFA) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, emekli çiftçilerin emeklilere tek seferlik 5 bin lira ödeme zorunluluğundan muaf tutulmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle emeklileri enflasyondan korumak amacıyla çıkarılan 7464 Sayılı Kanun ile emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına karar verildiğini hatırlatan TZOB Başkanı Bayraktar, emekli çiftçilerimizin, Bu düzenlemeden yararlanmaması gerektiğini belirterek, “7464 Sayılı Kanun ile emekli maaşı bağlananların da bu ödemeden herhangi bir işyerinde veya kendi adına çalışmaya devam edenlerin yararlanamayacağı hükme bağlandı. Çiftçilerin yaş ortalaması Ülkemizde tarım sektöründe çalışan kişi sayısı 58’dir. Tarım sektöründe çalışanların çoğunluğu emeklidir.Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum kalmamalı.Tarım BAĞ-KUR ve diğer meslek gruplarından emekli çiftçilerimiz Emekli olduklarında tarım arazilerini ve hayvanlarını satmıyorlar.”Emekli çiftçilerimiz genellikle en düşük emekli maaşıyla geçinmeye çalışırken bir yandan da topraklarını işleyip işleterek ek gelir elde etmeye çalışıyorlar. Çiftçilerimiz 7464 sayılı Kanunla verilecek 5 bin lirayı almayı bekliyor” dedi.

Tarım sektörünün yapısal sorunları, son yıllarda hızla artan girdi fiyat artışları ve doğal afetlerin çiftçilerin üretim maliyetlerini artırdığını belirten Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Olumsuz gelişmelere rağmen tarımın gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payı Yerli Hasıla 2022 itibarıyla yüzde 6 buçuk. Yine 2022 yılında 4,6 milyon kişiye istihdam sağlayan tarım sektörü 29,8 milyar dolar ihracat yaparak 6,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ayrıca tarım sektörü bitkisel üretimde 306,3 milyar lira, hayvansal üretimde ise 108,6 milyar liralık değere ulaştı. Bu olumlu göstergelere rağmen tarım sektörünün duayeni çiftçilerimiz, Türkiye ortalamasının üçte biri kadar kişi başına gelir elde ediyor. Tarım ve gıdanın giderek stratejik önem kazandığı günümüzde ve gelecekte çiftçilerimizin üretimden vazgeçmemeleri için gelirlerinin artırılması ve desteklenmesi gerekmektedir. Bu amaçla emekli olmasına rağmen üretimle ülkemize katkı sağlayan çiftçilerimizin beklentilerinin karşılanması gerekmektedir. 7464 sayılı Kanun kapsamında çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ödeme, çoğu çiftçimizin aldığı desteğin üzerindedir. “Başta emekli çiftçilerimiz olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira maaş ödenmesi gerekiyor” dedi.

Başa dön tuşu