Sağlık

Tuvaletteki pas lekeleri: 5 dakikada nasıl temizlenir?

Klozetlerdeki sarımsı pas izleri, malzemeye çok sıkı bir şekilde basılmış gibi göründükleri için özellikle çirkin ve çoğu zaman korkunç temizliktir. Neyse ki, çok basit büyükanne hileleri sayesinde onları 5 dakikada çıkarmak mümkün.

Bilindiği üzere pas lekeleriyle mahvolmuş bir klozet görmekten kimse hoşlanmaz ve bu banyolarda oldukça yaygın bir sorundur. Bu izleri yok etmek için bu hızlı ve kolay temizleme yöntemlerini denemenizi öneririz. Tuvaletteki pas lekeleri: 5 dakikada nasıl temizlenir?

Hızlı ve Etkili Tuvalet Pas Lekelerini Temizleme Teknikleri

Klozetinizin orijinal görünümünü eski haline getirmek için, yoğun temizlemeye gerek yok ve bunun için klasik su ve bulaşık deterjanı kombinasyonunu unutun. Bunun yerine size şunları sunuyoruz:

  • – Tuvaletlerdeki pas izlerini gidermek için oksalik asit

Genellikle ahşabı yenilemek için kullanılan oksalik asit veya kuzukulağı tuzu adı verilen renksiz kristaller genellikle tekstil ve deriyi beyazlatmak ve daha da etkileyici bir şekilde sararmış mermeri eski haline getirmek için kullanılır. Klozetteki pas izlerini ortadan kaldırmak için hedeflenen ürün budur. Kullanmadan önce kendinizi eldiven ve koruyucu gözlük ile korumanız ve ayrıca odayı havalandırmayı tercih etmenizde fayda var. Bu yapıldıktan sonra, tuvaletlerinizde bulunan pasa bağlı olarak sadece 10 ml’yi 90 ml veya daha fazla suda seyreltmeniz gerekecektir. Çözeltiyi lekeli bölgelere dökün ve ulaşılması zor köşeleri temizlemek için bir süngerin veya eski bir diş fırçasının pürüzlü ucuyla ovalayın.

toilettes-propres.jpg

  • – Klozetteki pas lekelerini hidroklorik asitle çıkarın

Hidroklorik asidin cilt ile teması halinde yanıklara ve tahrişe neden olabileceğinden, eldiven ve maske veya koruyucu gözlük kullanılmasının kesinlikle gerekli olduğu baştan belirtilmelidir. Bu önlemi göz önünde bulundurarak ürünü oksalik asit ucunda anlatıldığı şekilde kullanabilirsiniz.

  • – Sitrik asit ile klozetteki pas lekelerini çıkarın

Sitrik asit eczanelerde toz halinde bulunabilir. Limon ve onu içeren diğer turunçgilleri de kullanabilirsiniz. Kabartma tozunun aşındırıcı kapasitesi ile birleştiğinde, sitrik asit pas lekelerini çıkarmak söz konusu olduğunda tercih edilen bir bileşendir. Lekeli bölgeyi, kesilmiş kısmı kabartma tozu ve kaba tuzla kaplanmış yarım limonla da ovalayabilirsiniz. Daha sonra 15 dakika veya daha fazla beklettikten sonra nemli bir bezle durulayın.

Pas kuvvetli görünüyorsa, kabartma tozu ve limon suyundan yapılmış bir macun hazırlayın ve etkilenen kısımlara uygulayın. Pas parçacıklarının ayrışmasını sağlamak için macunun nemini koruması için plastik bir film ile kaplayabilirsiniz.

citron-sel-nettoyer-sanitaire.jpg

  • – Tuvaletteki pas lekelerini bitirmek için tartar kremi

Bir başka iyi pas sökücü, fırıncılar tarafından yaygın olarak kullanılan tartar kremidir. Kullanmak için ürünü tuvaletinizin veya lavabo, küvet gibi diğer armatürlerin paslı kısımlarına serpecek ve ardından nemli naylon kıllı bir fırça kullanarak ovacaksınız. Özellikle ulaşılması zor alanlar için eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.

Ayrıca kabartma tozu veya sitrik asit tozu ile yaptığınız gibi bir macun haline getirebilirsiniz. Klozete sürün, ürünün etkisini göstermesine izin verin, daha sonra bir önceki ipucu gibi, ürünü nemli tutmak için hamuru streç filmle kapatın.

  • – Sofra tuzu gibi “yumuşak” aşındırıcılar kullanın

Hafif aşındırıcılar kiri, pası ve diğer istenmeyen elementleri porselen yüzeye zarar vermeden parçaladıkları için kullanışlıdır. Tuz veya kabartma tozu şeklinde gelirler.

Bunları kullanmak için, tedavi edilecek yüzeyi nemlendirerek başlayın, ardından tuz, kabartma tozu veya başka herhangi bir hafif aşındırıcı uygulayın. Ürünün birkaç dakika etki etmesini bekleyin, ardından temiz suya batırılmış bir bezle durulayın ve başka bir mikrofiber bezle kurulayın.

Bu büyükannenin hileleri ile, nihayetinde oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilecek pas izlerinden korkmak için artık hiçbir sebep yok.

Başa dön tuşu