Sağlık

Tuvalet kağıdı kullananlar dikkat! Sinsice hasta eden zehir içinde

Bir çoğumuz tuvalet kağıdını daha hijyenik ve temiz olmak için tercih ederiz. Ancak aslında durum hiç de öyle değil. Bilinenin aksine tuvalet kağıdında aslında onlarca zararlı maddenin olduğu ortaya çıktı. Meğerse zaman zaman burnumuzu hatta ağzımızı bile sildiğimiz tuvalet kağıtları tam bir zehir yuvasıymış. Tuvalet kağıdının kokulu ve yumuşak olması için eklenen maddeler insan vücudu için oldukça zararlı!

Her evde, ihtiyaç listelerinin başını çeken malzemelerden biri de tuvalet kağıdıdır. Bir çoğumuz birden biter korkusu ile tuvalet kağıdı stoğu bile yaparız. Tuvaletin dışında zaman zaman burnumuzu ve hatta ağzımızı dahi tuvalet kağıdı ile sildiğimiz olmuştur. Fakat maalesef ki gün içerisinde farklı sebeplerden sürekli temas halinde olduğumuz tuvalet kağıtları, vücudumuz için oldukça zararlı.

Tuvaletteki hijyenin baş kahramanı olarak bilinen tuvalet kağıdının içerisinde neler olduğunun öğrenince şok olacaksınız.

Ülkemizde sıkça kullanılan tuvalet kağıdı ev, iş yeri, okul, alışveriş merkezleri ve kafelerde en fazla tüketilen ürünlerden biridir. Öyle ki çoğu insan, tuvalet kağıdının sağlık açısından tehlikeli olabileceğini aklının ucundan dahi geçirmez.

İçinde zehir barındırıyor

Tuvalet kağıdı bir hijyen ürünü olarak satılmasına rağmen birçok firma; içeriğini ticari sırlar hakkının arkasına sığınarak içeriğini kullanıcı ile paylaşmıyor. Ancak tuvalet kağıdının yumuşak ve sert olabilmesi için tehlikeli kimyasallardan biri olan ‘formaldehit’ kullanılıyor. Formaldehit, özel bölgeleriniz için tahriş edici bir maddedir. Ayrıca gözün, derinin ve boğazın daha hassas bir hale gelmesine yol açar.

Kokusu ve yumuşaklığı nasıl oluşur

Kokulu tuvalet kağıtları güzel kokuyor, evet. Ancak her ne kadar güzel koksa da unutulmamalı ki kokuların her biri kimyasal içeriklidir. Çekici parfümler alerjilerinizi tetikleyebilir ya da yeni bir alerjinin baş göstermesine sebep olabilir.

Firmalar tuvalet kağıtlarını adeta bir çiçek bahçesine dönüştürebilmek için birçok yapay koku kullanıyor. Bu yapay kokular hem özel bölgenizin pH dengesi ile oynar hem de enfeksiyon kapmanıza sebep olma tehlikesini içerisinde barındırır. Tuvalet kağıdı seçiminiz üreme sisteminizin sağlığını dahi etkileyebilir.

Başa dön tuşu