Güncel

TÜRKSAT yedek merkezi yarın devrede

TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi’nin açılışı, 13 Kasım Pazartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından gerçekleştirilecek.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hizmete açacakları merkezin, ülkenin güvenliği açısından kritik önem taşıyan TV-radyo, internet servisleri ve uydu yer istasyonları aracılığıyla aktarılan verilerin herhangi bir aksaklık durumunda kesintiye uğramamasını sağlayacağını söyledi. acil durum veya sistemle ilgili acil durumlar.

15 Temmuz hain darbe girişiminde TÜRKSAT’a yapılan saldırıyı hatırlatan Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti: “15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde Gölbaşı Yerleşkesine yapılan saldırı, TÜRKSAT AŞ’nin stratejik önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Kahramankazan Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (HAB) TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi kurulduğuna işaret eden Bakan Uraloğlu, “Bu merkez, uydu yer istasyonları için kritik önem taşıyan TV-radyo, internet hizmetleri ve uydu yer istasyonlarına yönelik hizmet veriyor. Ulusal Güvenlik. Deprem, terör saldırısı, doğal afet, yangın gibi olağanüstü durumlarda veya sistemden kaynaklanan acil durumlarda verilerin kesintiye uğramamasını sağlamayı amaçlamaktadır. Merkezdeki uydu veri servislerinin, Türksat-5B ve Türksat-4B uydularının yedekliliğini sağlamak üzere tasarlanmıştır. “TÜRKSAT, bu yeni tesisle farklı bir coğrafyada yedeklilik sağlayarak, faaliyete hazır hale getirerek, olağanüstü durumlarda trafiği hızlı bir şekilde aktararak ülke güvenliğine önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor” dedi.

Başa dön tuşu