Güncel

Türksat 6A ile uzay teknolojileri arasında teknik devrim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi ile ilgili olarak, açtıkları merkezle televizyon yayıncılığındaki güvenliği artırdıklarını, olağanüstü durumlarda dahi yayın hizmetlerinin kesintiye uğramamasının sağlanması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara’nın Kahramankazan İlçesi’nde yapımı tamamlanan TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi’nin açılışını yaptı.

Bakan Uraloğlu, törende yaptığı konuşmada, TÜRKSAT’ın stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi asker kılığına girerek devletin her yerine sızan hain FETÖ’cüler, milli irademizi ortadan kaldırmak istiyordu. Darbe girişiminde ilk buraya saldırdılar. Milletimizin iradesini kırmak için korsan televizyon yayınlamaya çalıştılar. Başarılı olamayınca TÜRKSAT’ı hedef aldılar. Hain FETÖ’cüler TÜRKSAT’ı hedef alarak milli iradeyi yok etmeye çalıştı. Bu noktada merkezimiz açıldı; “Olağanüstü durumlarda veya sisteme bağlı acil durumlarda yayın hizmetlerinin kesintiye uğramaması adına TÜRKSAT bünyesinde yürütülen hizmetler büyük önem taşıyor” dedi.

TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedekleme Merkezi’nin teknik fonksiyonuna ilişkin Bakan Uraloğlu, “1.000 metrekare Ana Binaya sahip olan Merkezimizde 13,2 metre çapında anten ile Ka frekans bandında çalışan alım ve santral alt sistemleri bulunmaktadır. Uydularımıza yedeklilik sağlamak. Uydu yer istasyonu olarak hizmet verecek. “Bu merkez, TÜRKSAT uydu yer kontrol istasyonlarıyla entegre çalışacak, uydu takip özelliğine sahip iki adet 9 metrelik Ku-Bant anten sistemiyle uydularımızın her türlü çalışma koşulunda kesintisiz hizmet vermesini sağlayacak” dedi.

UZAYDA İZ SAHİBİ OLANLAR DÜNYADA GÜÇ SAHİBİDİR

Uraloğlu, Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası bir oyuncu olma yolunda ilerlediğini de belirterek, “Uzayda izi olan, dünyada gücü olanın ilkesiyle stratejik iletişimimizi sürekli güncelliyoruz. Yayıncılık ve internet erişim hizmetleri konusunda sistemler geliştirmek ve çağın gerektirdiği yenilikleri dünyaya kazandırmak.” Eş zamanlı olarak vatandaşlara sunduk. TÜRKSAT aracılığıyla uydu ve uzay teknolojileri, kablolu yayın ve bilişim alanlarında önemli faaliyetler yürütüyoruz. “Ulusal uydu ekosisteminin geliştirilmesi için çalışırken, bilgi ve uzay teknolojileri altyapılarının kurulması ve küresel pazarlara açılma yönünde de önemli adımlar atıyoruz.”

TÜRKSAT’ın dünyanın en büyük 22 uydu operatörü arasında yer aldığını belirten Bakan Uraloğlu, “İlk milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6 A ile artık uzay ve uydu teknolojileri alanında teknik devrim yapıyoruz. TÜRKSAT 6A başarıyla tamamlandı. Birçok zorlu testin ardından, değerlendirmelerimiz sonucunda yer teslimi 2024 yılının Mart ayında gerçekleşecek. “TÜRKSAT 6A hizmete başladığında, Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet vererek bölgedeki lider konumumuzu daha da güçlendireceğiz. diğer uydularımız tarafından kapsanamaz” dedi.

Başa dön tuşu