Ekonomi

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu hammadde tahıl gemisiyle geldi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptığı açıklamada “İhracatımızla alakalı bu koridorun açılmasıyla beraber ihtiyaç duyulan ham madde gelecek. Türkiye, işleyeceği bu ham maddeyle beraber bu dünyadaki oluşabilecek olan arz sıkıntısını bir anlamda da ihracatçı ülke olarak gideren ülkelerin başında gelecek." ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasıyla alakalı “Burada 25 milyon ton civarında bir tahılın olduğu ve yeni mahsulün geleceği dikkate alındığında, özellikle arz güvenliği konusunda ciddi bir sorun aşılmış olacak.” dedi.

TAHIL KORİDORUNDAN GEÇEN İLK GEMİDE GELDİ

Gong Töreni Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu’nda gerçekleşti. Törene katılım sağlayan Bakan Muş, ardından kentte bulunan bir otelde gerçekleşen “Türkiye İhracat Seferberliği” programına da dahil oldu. Burada yaptığı konuşmada tahıl koridorundan da bahseden Bakan Muş, yaptığı konuşmada Türkiye’nin girişimiyle, Birleşmiş Milletlerin gözetiminde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bu sorunun ortadan kalkacağından bahsediyor. Sözlerine, “Burada 25 milyon ton civarında bir tahılın olduğu ve yeni mahsulün geleceği dikkate alındığında, özellikle arz güvenliği konusunda ciddi bir sorun aşılmış olacak. Türkiye’nin tahıl ambarı olan Konya’dayız. Türkiye buğday ithal ediyor ama Türkiye ithal ettiği buğdayı işliyor ve Türkiye dünyanın en büyük un ihracatçısı. En önemli makarna üreticisi. Bunu aslında bir ham madde olarak kullanıyor.” diyerek devam etti.

Başa dön tuşu