Güncel

Türkiye ve Venezuela ilişkileri üst seviyeye taşınacak

Çarşamba günü Türkiye ve Venezuela, Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro’nun Ankara’ya yaptığı ve çeşitli anlaşmaların imzalandığı önemli bir ziyaret sırasında daha yakın bir ortaklık kurma niyetlerinin sinyallerini verdi.

Çarşamba günü Türkiye ve Venezuela, Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro’nun Ankara’ya yaptığı ve çeşitli anlaşmaların imzalandığı önemli bir ziyaret sırasında daha yakın bir ortaklık kurma niyetlerinin sinyallerini verdi.

Her iki taraf da ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemini vurgularken, Maduro bir tweet’inde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “kardeşi” olarak nitelendirirken, Türk cumhurbaşkanı Erdoğan ise İspanyolca yazdığı bir tweet’te Venezuela’ya yönelik “tek taraflı” yaptırımları kınadı.

Venezuela yıllardır ciddi bir siyasi ve ekonomik kriz içinde, ülkenin muazzam petrol zenginliğine rağmen korkunç gıda, ilaç ve yakıt kıtlığı yaşıyor ve milyonlarca Venezuelalıyı ülkeyi terk etmeye zorluyor.

Görüşmelerin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye’nin “Venezuela’yı her zaman desteklediğini ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğini” söyledi.

Türkiye’nin Venezuela’ya karşı tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu ve ülkeyi Ankara’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki “en önemli ortaklarından” biri olarak selamladığını söyledi.

Erdoğan, “Birçok küresel konuda benzer görüşlere sahibiz” dedi.

Bakan, her iki tarafın da ikili ilişkileri “bir sonraki seviyeye” taşıma iradesine sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye ve Venezuela’nın ticaret, enerji, madencilik, inşaat, sağlık ve turizm dahil olmak üzere işbirliğini artırabileceği birçok alan olduğunu vurguladı.

2019’da Venezuela ile ticaret hacmimiz 150 milyon dolar civarındaydı. 2020’de bunu ikiye katladık ve 2021’de 850 milyon dolara çıkardık.”

İki lider, basın toplantısından önce üç turizm, tarım ve ekonomik anlaşmanın imzalanmasını da denetledi.

Erdoğan, ikili ilişkileri geliştirme çabalarının bir parçası olarak, bir Türk hükümet heyetinin önümüzdeki ay Venezuela’ya gideceğini söyledi.

Maduro, Türkiye’nin artan küresel nüfuzuna övgüde bulundu ve ülkenin giderek çok kutuplu bir dünyada güçlerden biri olarak “çok önemli” bir jeopolitik rol oynadığını söyledi.

Ayrıca Venezuela’nın COVID-19 ile mücadelesi sırasında Ankara’nın yardımını da takdir etti.

Pandemi sırasındaki en zor anlarda, en büyük belirsizliğin olduğu zamanlarda Türkiye her zaman yanımızdaydı… bizi destekledi” dedi.

Venezuela ve Türkiye’nin yeni işbirliği yollarını “açtığını” vurgulayarak, Türk yatırımcıları Latin Amerika ülkesinin ekonomik toparlanma yolunda ortaya çıkan çeşitli fırsatlardan yararlanmaya davet etti.

“Bunun doğru an olduğunu size garanti ederim,” diyerek hükümetinin gerekli tüm “yasal, ekonomik ve siyasi” düzenlemeleri yaptığını da sözlerine ekledi.

‘MÜKEMMEL ARKADAŞLIK’

Maduro, özel bir röportajda, “bu güzel Türk vatanında” birkaç kez bulunduğunu ve Türkiye ile Venezuela’nın “büyük dostluğunu” selamladığını söyledi.

Ankara ve Karakas’ın halihazırda ticaret, finans, bilim, teknoloji, tarım, madencilik ve enerji gibi çeşitli alanlarda anlaşmaları olduğunu söyledi.

2021’de Türkiye ve Venezuela’nın 858 milyon dolarlık ticari bir alışverişe ulaştığını belirterek, hedefin 2022 ile 2023 arasında 1,5 milyar dolara ulaşmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan, “Ve bu ziyaret, tam olarak, her şeyde büyümemize izin veren yeni konuları düzenleme hedefine sahip: ekonomik, bilimsel, teknolojik ve enerji alanlarında kapsamlı işbirliği” dedi.

“Bizim Türkiye’yle ya da dünyanın bu bölgesiyle hiçbir zaman bugünkü kadar yakın bir ilişkimiz olmadı. Bu yüzden size dünyanın ABD’den ve Batı’dan çok daha fazlası olduğunu söylüyorum” diye ekledi. “en önemli bölgelerden biri.”

Türkiye ve Venezüella Üst Düzey Karma Komisyonu’nun geçtiğimiz günlerde düzenlediği üçüncü toplantısında konuşan Maduro, “Önümüzdeki 10 veya 15 yıllık tüm ticari, tarımsal, enerji ve finans sektörlerini kapsayan bir büyüme planı görüyoruz. ilişkiler.

Türk işadamlarının yatırımlarını Latin Amerika ve Karayipler’de yapabilmelerinin en iyi garantisi Venezuela’dır diyebilirim. “Venezuela, Türkiye’nin büyük sanayisinin ve büyük üretiminin tüm ürünlerinin Latin Amerika ve Karayipler’e varış limanı olabilir. Türk yatırımcılara eserlerini sunmaları için tüm yasal garantileri veriyoruz.”

Türkiye, ABD’nin Maduro hükümetine uyguladığı yaptırımların ardından Çin, İran ve Rusya gibi ülkelerle bağlarını güçlendirmeye çalışan Venezuela’nın dostudur. Türkiye, 2018’den bu yana Venezuela’ya gıda ve kişisel hijyen ürünleri de dahil olmak üzere ihracatını artırdı. Güney Amerika ülkesi, miktarı halka açık olmasa da, Türkiye’ye altın sattı. Nisan ayında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Venezuela ziyareti sırasında iki ülke yedi anlaşma imzaladı.

Başa dön tuşu