Güncel

Türkiye Kent Konseyi Birliği Hatay’ı raporlayacak

6 Şubat Depremi’nden en çok etkilenen illeri ziyaret eden Türkiye Kent Konseyi Birliği Yönetim Kurulu üyeleri, Hatay’da Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

HATAY (İGFA) – Türkiye Kent Konseyi Birliği üyeleri, Hatay’ın deprem sonrasındaki durumunu, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirdi. Sivil Toplum Kuruluşları, meslek odası temsilcileri, mülki idare temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri, muhtarlar, esnaf ve gençlerle bir araya gelen üyeler, yeniden yapılanma sürecinde öncelikli sorunları raporlayarak ilgili bakanlıklara ileteceklerini belirtti. çözümün takip edileceğini belirtti.

Toplantıda konuşan STK temsilcileri, sağlık hizmetlerinin aksamaması için sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi, teşvik katkılarının sağlanması, personel sayısının arttırılması ve stres altında çalışan sağlık çalışanlarının dönüşümlü olarak çalışmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Aileleri eğitim ve sosyal durumları nedeniyle başka illerde bulunan sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeye gidileceği, kentin canlanmasının kamu kurumları, yerel yönetimler, meslek odalarının koordineli ve şeffaf çalışmasıyla mümkün olacağı belirtildi. ve sivil toplum kuruluşları.

Toplantıda, vatandaşların Hatay’da gerçekleştirilecek çalışma planlarını ve takvimi bilmesinin önemi vurgulanırken, ‘Şehir İçi Suçlar Kanunu’nun yasalaşmasının şehrin estetiğini bozacak şekilde gelişmemesi gerektiği vurgulandı. şehir ‘Deprem İndi’ şeklinde.

Çevreye verilen zararlar dikkate alındığında, enkaz kaldırma ve depolama nedeniyle oluşan toprak ve su kirliliğinin tüm canlıları, tarım ürünlerini ve insan sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekilen toplantıda, molozlarda bulunan asbest ve diğer ağır metallerin kanser hastalıklarına yol açacağı vurgulandı. gelecek nesillerde göz ardı edilmemelidir.

Gereksiz ağaç kesimlerinin bir an önce önüne geçilmesi ve dere kıyılarına konteyner kurulması konuşulurken, temel yaşam koşullarının olmadığı, eğitimin aksadığı, internet iletişim sorununun hala çözülememesi nedeniyle sorunların devam ettiği belirtildi. .

Toplantıda, deprem nedeniyle uzuvlarını kaybeden vatandaşlara protez ve psikososyal destek sağlanmasının en önemli ihtiyaç olduğu, konutlar teslim edilene kadar ev kiralarının devam etmesi ve güncellenmesi gerektiği belirtildi. orta hasarlı binaların gözlemsel olduğu kadar deneysel ve bilimsel hale getirilmesi, mahkeme dosyalarının birikmesini önleyecek tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. Alınması talep edildi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyeleri, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da yapılan toplantıların toplantı raporlarının 3 ilin ortak buluşma noktasında basın açıklamasıyla açıklanacağını duyurdu.

Türkiye Kent Konseyi Birliği Dönem Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, kurucu başkan Necati Binici, Başkan Yardımcıları Sedat Köse ve Nuray Akçasoy, Zeynep Arıkan, Rüstem Septioğlu, Süleyman Basa, Burak Taştan ve ayrıca Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, “Kalbimiz deprem bölgesinde atıyor” diyerek, Hatay’ın acısını bir kez daha paylaştıklarını kaydetti.

Toplantıların ardından Türkiye Kent Konseyi Birliği Üyeleri, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başa dön tuşu