Güncel

Türkiye 227 göçmeni Afganistan’a geri gönderdi

Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Türk makamlarının ülkeye yasadışı yollardan giren 227 Afgan uyrukluyu geri gönderdiğini söyledi.

Hükümetin düzensiz göçle mücadele çabaları devam ediyor ve düzensiz göçmenler ülkelerine geri gönderilmeden önce kısa bir süre geri dönüş kamplarında tutuluyor.

Göçmen bürosundan yapılan açıklamaya göre, doğudaki Malatya ilinden havalanan göçmenleri taşıyan uçak Afganistan’ın başkenti Kabil’e inecek.

Malatya Havalimanı’ndan charter seferlerinin yeniden başlamasından bu yana Afganistan’a en az 681 düzensiz göçmen gönderildi.

Bu yıl, Türkiye’nin Afganistan, Ukrayna ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere daha fazla çatışma bölgesinden gelen göçmen akını ve bazı kesimlerin yükünü göçmenlerin omuzlarına yüklediği toplumun ekonomik sorunlarıyla ilgilenmesi üzerine bir tartışma ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Ramazan Bayramı’nda Suriye’ye yapılacak ziyaretlerin önümüzdeki bayramda yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Soylu, ülkenin bazı bölgelerinin Türk ordusu tarafından kurtarılmasının ardından yaklaşık 500 bin Suriyelinin evlerine döndüğünü söyledi. Türkiye ayrıca 2,5 milyon düzensiz göçmenin yasadışı girişini engelledi ve 330.000 düzensiz göçmeni uluslararası anlaşmalar ve kurallar doğrultusunda geri gönderdi. Son beş yılda Türkiye’den Avrupa ülkelerine 700 bin civarında düzensiz göçmenin gittiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye, başta savaş ve zulümden kaçan sığınmacılar olmak üzere Avrupa’ya geçerek yeni hayatlara başlamayı hedefleyen sığınmacılar için kilit bir geçiş noktası olmuştur.

Ülke halihazırda dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor ve yeni bir göçmen akınını insani bir şekilde önlemek için sınırlarında yeni güvenlik önlemleri alıyor.

Başa dön tuşu