Güncel

Tom Cruise’a Kötü Haber Top Gun:Maverick Dava Edildi

Tom Cruise’ un başrolünde oynadığı yeni filmi telif nedeniyle dava edildi iddiası gündeme bomba gibi düştü. Yeni filminin çekimleri sonrasında büyük mutluluk içerisinde olan Tom Cruise ne açıklama yaptı işte tüm detaylar sizlerle..

Yapım şirketi Paramount Studios’ un yeni filmi, Tom Cruise’ un da başrolünde oynadığı Top Gun: Maverick filmi telif yedi iddiaları gerçeklik kazandı. Telif nedeniyle dava edildiği açıklanan filmin sonu ne olarak şeklindeki meraklı sorular henüz yanıtını bulmadı.

Pazartesi günü ABD’ nin Kaliforniya Federal Mahkemesine bir şikayette bulunuldu ve bu şikayete göre Top Guns isimli eser 1983 yapımı İsrailli yazar Ehud Yonay tarafından yapılmış ve devam filmi olarak yayınlanan Top Gun: Maverick’ ten kendilerine doğan telif hakkını almadıklarını belirterek mahkemeye başvurduklarını belirttiler.

CNN’ den çıkan haber ise, Shosh ve Yuval Yonay, yapım şirketine fesih bildirimi gönderdiklerini iddia ettiler. Yapım şirketi ise bu olay sonrasında iddiaları yalanlayıp, Bu iddialar temelsizdir ve kendimizi şiddetle savunacağız. Diyerek iddiayı kabul etmediklerini dile getirdiler.

Tom Cruise’ un başrolünde yer aldığı başarılı film Top Gun: Maverick aslında Temmuz 2019 senesinde vizyona girecekti fakat gecikme yaşandığından dolayı da gösterime çok geç giren ünlü film gişede zirveye tırmanmış ve yerini almış durumda.

Federal Mahkeme’ ye başvuruda bulunan Ehud Yonay’ ın eşi ve oğlu, filmin haklarının fesih sonrasında yeniden alınmadığını iddia ettiler ve 2012 senesinde vefat eden Ehud Yonay’ ın eşi ve oğlu, yeni film olan Top Gun: Maverick’ den kazanılan kar da dahil olmak üzere yapım şirketinden yüklü bir tazminat hakkında bulundular.

Ehud Yonay’ ın eşi ve oğlu, yapım şirketinin telif hakkı olmadığı halde yeni film olan Top Gun: Maverick’ i çektiklerini iddia etmeye devam ederken, dünyaca ünlü yapım şirketi Paramount ise bu iddiaları tamamen yalanlamaya devam ediyor.

Covid 19 Salgını Filmin Gösterim Tarihini Erteledi!

Yapım şirketi aslında telif hakkı sözleşmesinin 2020 senesinde biteceğini dile getirdiği ve filmin de vizyon tarihinin 2019 senesi olarak belirlendiği fakat Covid 19 salgını nedeniyle bu tarihin ertelenmesi zorunda kaldıkları yönde de bir savunmaları mevcut.

Filmin gösterime planlanan tarihten çok sonra girmesinin nedeni telif problemlerinin olması değil, Covid 19 salgının olması şeklinde savunması doğru mu ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Başa dön tuşu