Güncel

Terra Luna Kripto Para Nedir Neden Düşüyor Luna Coin ile UST Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Terra Luna Kripto Para yükselir mi? Terra Luna UST arasındaki ilişki

Terra Luna Kripto Para Nedir Neden Düşüyor Luna Coin ile UST Arasında Nasıl Bir İlişki Var? Kripto paralardaki düşüş son zamanda yatırımcıların en çok konuştuğu şeylerden biri. Terra (LUNA) son düşüşte en çok değer kaybeden kripto para birimi oldu. Yatırımcıları fazlasıyla endişeli. Piyasaların son bir haftalık değer kaybı yüzde 30 seviyelerinde olurken LUNA’da bu kayıp yüzde 99.8 olarak yer aldı. Yani bir hafta önce 100 dolarlık Terra LUNA’sı olan bir yatırımcının elindeki coinin günümüzdeki değeri sadece 10 cent olarak kaldı. Terra Luna Coin battı mı? İşte merak edilenler…

Kripto para piyasalarındaki düşüş ABD Merkez Bankasının açıkladığını sıkılaşma politikasından kaynaklanıyor. Fakat Terra Luna’nın düşüşü hatırda kalacak gibi görünüyor. Sadece bir ay önce 120 dolara dayanan LUNA bir hafta önce 85 dolardan işlem görürken 12 Mayıs saat 10.00’dan sonra değeri ise 18 cente kadar düştü. Aynı gün saatler 14.30’a geldiğinde LUNA 10 cente düşmüştü. Yani LUNA değerinin neredeyse yüzde 99’unu kaybetti. Kriptonun en yüksek değerine göre kaybı ise yüzde 99.8 olarak açıklandı. Toplam piyasa hacmine göre ise Terra LUNA’daki değer kaybı 25 milyar dolardan fazla oldu. Terra Luna’daki bu kayıp yatırımcıları batırdı.

TERRA LUNA YÜKSELECEK Mİ?

Luna’nın düşüşü hem kripto teknolojisiyle ilgilenen kişilere hem de kripto yatırımcılarına büyük bir örnek oldu. İlk kez bir kripto parada bu kadar düşüş yaşandı. Coin düşüşü devam ederken toplarlanacağını gösteren herhangi bir veri yok.

TERRA LUNA NEDEN DÜŞÜYOR?

UST, 1 ABD dolarına denk gelen sabit bir coin tokenidir. Kripto yatırımcıları blokzincirde ABD dolarına geçmek istedikleri zaman USDT, USDC, BUSD gibi tokenleri kullanıp geçiş sağlamaktadırlar. Bu yapılanların temel nedeni tokenleri 1 ABD dolarında sabit tutmak. Zaman zaman dalgalanma yaşansa da kripto paraların değeri yüzde 2 oranında değişebiliyordu.

Terra’nın UST projesi 98 cente düştüğünde sistem otomatik olarak Bitcoin satarak sabit coinin değerini 1 dolara çıkarmak istedi. Fakat Bitcoin’in de aynı zamanda hızla düşmesiyle LUNA’nın elinde UST’yi destekleyecek olan rezervleri sıfırlanmış oldu. Bu sıfırlanma ile beraber LUNA’ya bunu düzeltecek şans bırakılmadı. Yani UST 65 centlere kadar geriledi.

Başa dön tuşu