Teknoloji

Teknolojinin öncüleri Google ve Microsoft açıkladı: İşte şirketlerin net kazançları!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Microsoft ve Google, son yarısındaki dönemde Eylül ayına kadar ola mali durum raporlarını açıkladı. Microsoft ve Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet’in Temmuz-Eylül dönemleri arasındaki gelirleri artışa geçerken net karlarında bir azalma görüldü.

Microsoft yılın üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) net gelirini açıkladı. Açıklanan verilere göre şirketin geliri temmuz-eylül dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 11 oranında bir artışı yakalayarak 50,1 milyar dolara yükselmiş oldu. Microsoft, 2021 yılının aynı döneminde 45,3 milyar dolarlık kazanç elde etmişti.

Şirketin elde ettiği net kar, aynı dönem ile kıyaslandığında yüzde 14 oranında bir azalış yaşayarak hesaplara 17,6 milyar dolar olarak geçti. Firmanın elde ettiği net kar ise geçen yılın aynı döneminde 20,5 milyar dolar olarak raporlanmıştı.

Google’de yaşanan değişim nasıl oldu?

Google’nin ana kuruluşu Alphabet 2022’nin üçüncü çeyreği ile ilgili bilançoyu açıkladı. Bu duruma göre, Alphabet’in yılın üçüncü çeyreğinde kazandığı gelir geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 6 oranında bir artış yaşayarak 69,1 milyar dolar yükselerek kayıtlara geçti. Şirket, 2021 yılının aynı dönemindeki gelir ise 65,1 milyar dolar olarak raporlanmıştı.

Alphabet’in gelir raporları üçüncü çeyrekte beklenen değerin altında seyretti. Şirketin gelir artışı ise yavaşlamaya devam ediyor.

Google düşüş yaşıyor

Şirketin net kârı geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında 27 azalış yaşayarak 13,9 milyar dolara kadar geriledi. Şirket, geçen sene aynı dönemde raporunda 18,9 milyar dolar net kar gelirinin olduğunu belirtmişti.

Firma geçen yıl temmuz-eylül dönemlerinde 1,40 dolara bulan hissesinin başına kârı da bu senenin aynı döneminde 1,06 dolara kadar gerileme yaşadı.

Başa dön tuşu