Güncel

TEGV 12 yıl sonra Diyarbakır’da

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Bank ABC’sinin desteğiyle kurulan Diyarbakır Bankası ABC Öğrenim Birimi.
Düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İSTANBUL (İGFA) – “Bir Çocuk Değişir, Türkiye Gelişir” mottosuyla çağdaş ve evrensel değerlere ve Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı nesiller yetiştirmek amacıyla Türkiye genelindeki faaliyet noktalarında nitelikli eğitim desteği sağlayan Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) çalışmalarına başladı. 12 yıl aradan sonra yeniden Diyarbakır’da faaliyet gösteriyoruz.

Bank ABC’nin kuruluş ve işletme sponsorluğunda kurulan ve yılda yaklaşık 2 bin çocuğa nitelikli eğitim desteği sağlayacak olan Diyarbakır Bankası ABC Öğrenim Birimi’nin açılış töreni; Diyarbakır İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Ok, Bank ABC Türkiye Ülke Başkanı Muzaffer Aksoy, TEGV Mütevelli Heyeti Üyeleri Prof. Dr. İlter Turan, Erdal Yıldırım, TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, TEGV Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Okvuran, TEGV Genel Müdürü Yönetici Sait Tosyalı, TEGV çalışanları, veliler, gönüllüler, çocuklar ve basın mensupları katıldı.

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, daha önce 2002-2011 yılları arasında Diyarbakır Kent Merkezi’nde bulunan Bağlar Eğitim Parkı’nda çocuklara nitelikli eğitim desteği vermiş ancak yer tahsis süresinin uzatılamaması nedeniyle faaliyetlere son verilmişti. 1998-2020 yılları arasında Diyarbakır’ın Kulp, Dicle, Hani ve Ergani ilçelerindeki eğitim birimlerinde faaliyet gösteren TEGV, 1998 yılından bu yana 88 bin Diyarbakırlı çocuğun hayatına dokunarak geleceklerine ışık tuttu.

Sur bölgesi Ali Paşa Mahallesi Şen Sokak’ta yer alan ve 310 metrekare kapalı, 80 metrekare açık alana sahip TEGV Bank ABC Öğrenim Birimi’nde 1 etkinlik odası, 1 Okuma Adası, 1 Bilgi Teknolojileri ve Teknolojileri Odası, 1 Tasarım ve Beceri Atölyesi, 1 Hayaller. Bir atölyesi, kütüphanesi ve gönüllü odası var. Öğrenim Biriminde yılda yaklaşık 2 bin çocuk nitelikli eğitim desteği alabilecek.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol, TEGV Diyarbakır Bankası ABC Öğrenim Birimi’nin eğitim alanında Diyarbakır’a yeni bir soluk getireceğine inandıklarını belirtti. Birol, TEGV Diyarbakır-Banka ABC Öğrenim Birimi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve koordinasyonunda, temel eğitime destek olmak için her türlü çabayı göstereceğini ve Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Diyarbakır’a eğitim alanına yeni bir soluk getireceğini belirtti. Eğitim ve bağlı kurumlar. İnandıklarını söyledi.

Bank ABC Türkiye Ülke Başkanı Muzaffer Aksoy, eğitimde fırsat eşitliğinin ülkemiz için olmazsa olmaz olduğunu belirterek, bu çocukların planlama ve eğitim açısından TEGV rehberliğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Törende, önce Ergani’de, ardından da 10 yıl boyunca Diyarbakır Merkez’de görev yapan Cengiz Bozdoğan’a ve Ergani Öğrenim Birimi’nin açıldığı 2019 yılından bu yana asistan kadro olarak görev yapan Şenay Güzey’e de teşekkür plaketleri takdim edildi. .

Başa dön tuşu