Güncel

TBMM Başkanı Kurtulmuş: İsrail zulmü önlenemezse…

Türkiye’nin önündeki en önemli sorunlardan birinin insani cephede ittifak oluşmasını sağlamak olduğunu belirten TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, herkesi aynı cephede toplanmaya çağırdıklarını belirterek, “Eğer İsrail zulmü önlenemez, dünyadaki hiçbir insan güvende olamaz.”

ORDU (İGFA) – TBMM Başkanı Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu’da Valilik tarafından düzenlenen Sivil Toplum Buluşması Programında yaptığı konuşmada, Ordu’nun iyi eğitimli bir sivil toplum birikimine sahip olduğunu ve bundan yararlanmayı bir fırsat olarak gördüklerini belirtti. şehrin geleceği için bir önceliktir.

Programa Ordu Valisi Muammer Erol, AK Parti Ordu Milletvekilleri Mahmut Özer, İbrahim Ufuk Kaynak, Mustafa Hamarat, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman ve katıldı. AK Parti Ordu İl Müdürlüğü. Başkan Selman Altaş da katıldı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, bu toplantılarda dile getirilen her konunun takip edilerek hayata geçirilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Kurtulmuş, dünyadaki tüm gelişmeleri iyi değerlendirmeye çalıştıklarını, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkesin bu gelişmeleri ülkeye faydalı hale getirmeye çalıştıklarını belirtti.

Dünyada çatışmalar, iç gerginlikler, darbeler, iktidar değişikliği gibi konulardan kaynaklanan büyük bir çalkantı yaşandığını herkesin gördüğünü belirten Kurtulmuş, “Şimdi tüm bunların üzerine yeni bir ateş yakıldı. ki bu da tüm bunları daha da arttırabilir… Bir kötülük başyapıtı olarak, Adem Peygamber’den bu yana insanlığın dünyada yaşadığı en büyük kötülük senaryosu olarak İsrail, ne yazık ki Gazze’deki insanları ölüme mahkum etmek için kolları sıvamıştır. Ölenlerin sayısı 10 bini aştı, biz burada konuşurken belki yüzlerce masum çocuk daha hayatından çıkarıldı, belki yüzlerce yaşlı da hayatından çıkarıldı, hastaneler artık çalışmıyor, insanlar canlarını yakmaya çalışıyor. Tıbbi malzeme olmadığı için yaralıları ellerinden geldiğince tedavi edin. Gazze 2,3 milyon insanın susuz, elektriksiz, yakıtsız, ekmeksiz bir şekilde köşeye sıkıştırıldığı bir yer. Ama bundan daha acı olan sadece bu olayı yapanların değil. Oradaki soykırım boyutuna ulaşan katliamın sorumlusu olduğu kadar, bunu görmezden gelen ya da bilgisayarda savaş oyunu oynar gibi izleyen tüm insanlık sorumludur.”

“DÜNYANIN BU YARDIMI SUNMASINA NEDEN İZİN VERİYORSUNUZ?”

Kurtulmuş, Batılı ülkelerin İsrail’in faşist yöneticilerine karşı İsrail’in insanlık dışı Netanyahu ve Likud cephesi yöneticilerine nasıl destek verdiklerinin görüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: “ABD neden en büyük uçak gemisini buraya gönderdi? Madem gemi göndermeyi biliyorsunuz, gemi getirin.” insanlara tıbbi malzeme ve ihtiyaç malzemeleri ulaştırın ve bu malzemeleri Gazze limanlarından getirin.O gemiyi oraya getirerek tüm bölgedeki ülkeleri ve tüm dünya insanlarını nasıl tehdit edeceğinizi biliyorsunuz ama neden bu yardımı yapmıyorsunuz? Gazze’de insanlık ölüyor ve tüm insanlar ne yazık ki yok olmaya doğru sürükleniyor.Siz bunu yapmazsanız neden dünyanın bu yardımı yapmasına izin vermiyorsunuz?Maalesef tüm bunları kabul ettikleri anda ne olacak? diyorlar, biz İsrail’e kırmızı çizgi çekmiyoruz, ‘Öyleyse vurabildiğin kadar vur, öldürebildiğin kadar öldür’ diyorlar. Bu sürdürülebilir bir durum değil. “İşte insanlığın sonu burada.” dedi.

Kurtulmuş, Filistin sorununda öncelikle acil yardım ulaştırılması, ateşkesin sağlanması ve siyasi çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek, sorunların siyasi olarak çözülmesinin kolay olmadığını bildiklerini vurguladı.

Başa dön tuşu