Güncel

Taş Ocağı sancısı TBMM gündeminde!

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa’nın Kestel İlçesi Çataltepe mevkii 203 ada 1 parselde tarım arazisi ve orman alanı olarak tanımlanan alanda faaliyet gösteren taş ocağına ilişkin dava sürecini TBMM’ye taşıdı.

BURSA (İGFA) – İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa’nın Kestel İlçesi Çataltepe mevkii 203 ada 1 parselde tarım arazisi ve orman alanı olarak tanımlanan alanda faaliyet gösteren taş ocağına ilişkin yargı sürecine ilişkin Meclis’e soru önergesi sundu.

Başkan Türkoğlu, “Öztimurlar firmasına ait taş ocağıyla ilgili önce yürütmeyi durdurma kararı verildi, sonra kaldırıldı. Aynı şekilde ruhsat başvurusu öncesinde ÇED raporu da verilmemektedir. Sonra ÇED’e gerek yok deniliyor. Bu nasıl çalışır? diye sordu.

Kestel Çataltepe Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 300 üyesi adına açılan 2023/8233 numaralı dosyadaki yürütmenin durdurulması davasının Ocak 2023’ten bu yana Danıştay 4’üncü Dairesi’nde bekletilmesinin nedenini sorgulayan Türkoğlu, şöyle konuştu: Dava dosyaları sırasıyla Danıştay 2. Dairesi’nde, ardından Danıştay 10. Dairesi’nde.” Son olarak Danıştay 4. Dairesi’nin çevresinde tam anlamıyla gösteriliyor. Bu arada taş ocağı faaliyetine devam etmekte ve kamuya onarılamaz zararlar verilmektedir. “Bu durum adaletin tam olarak tecelli etmesi açısından önemli değil mi?” diye sordu.

Milletvekili Türkoğlu sorularını TBMM Başkanlığı’na ileterek her iki bakanlığın da cevap vermesini istedi.

Başa dön tuşu