Güncel

Tarımsal Destek Ödemeleri Geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 77 milyon 370.403 TL’lik tarımsal destekleme ödemesinin bugün hesaba aktarılacağını duyurdu. Bakan Kirişçi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün 77 milyon 370 bin 403 liralık tarımsal destekleme ödemesini çiftçilerimizin hesaplarına aktardık. Hayırlı ve bereketli olsun” dedi.

Karar Resmi Gazetede Açıklandı!

2022 cumhurbaşkanlığı yıllık planından hangi departmanlara ve ne kadar destek verileceğine ilişkin rakamlar açıklandı. 2021 ile karşılaştırıldığında, 2022 tarımsal destekleme bütçesi yüzde 12,5 artarak 22,97 milyar liradan 25,83 milyar liraya çıkacak. Planda hayvancılık, bölge ve il bazında sınıflandırma destek modeli oluşturmuş, bölgesel kalkınma projelerinin uygulama alanlarına yönelik özel destekleri artırmıştır. Destek bütçesinden en büyük pay 7 milyar 620 milyon lira ile hayvancılık sektörüne ayrıldı. Hayvancılığın destekleme bütçesindeki payı ise %29,5 olarak açıklandı.

Ardından, 5 milyar 475 milyon lira farkla hayvancılık, mazot ve gübre desteği dahil olmak üzere tarla tarımı desteği için 7 milyar 300 milyon lira ve 1 milyar 924 milyon lira tarım sigortası destek hizmetleri ödemesi yapıldı. Diğer tarımsal desteklere ayrılan bütçe 1 milyar 298 milyon lira, kırsal kalkınmaya yönelik tarımsal destekleme bütçesi 1 milyar 850 milyon lira, tazminat ise 367 milyon lira. Üreticilerin kuraklık nedeniyle kaybedilen verimlerini telafi etmek amacıyla, “2021 Yılında İklim Faktörleri Nedeniyle Yetersiz Yağış Nedeniyle Verimi Kaybeden Çiftçilere Hibe Verilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı” Ocak 2022’de Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Bakan Pakdemirli Açıkladı!

Ödeme ile ilgili beklenen açıklama yapıldı. Bugünden itibaren para vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, destek ödemelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli, tarımsal destekleme ödemelerinin çiftçi hesaplarına yatırılmaya başlandığını duyurdu.

‘’Arge üretim desteği, yem bitkileri balon avcılığı kapsamında 10 destek projesinde toplam 244 milyon lira transfer edilecek.” Bakanın yaptığı açıklamayla birçok çiftçinin yüzü nihayet güldü.

Tarım ve Orman Bakanlığı lisanslı depolarda depolanan ürünler için kira, analiz ve sevkiyat destek tutarları belirlendi. Bakanlığın ilgili Gazetesi, Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girer. Bu nedenle buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç, pirinç, mercimek, nohut, fasulye, ayçiçeği, soya fasulyesi, pamuk, fındık, kuru kayısı, Antep fıstığı, kuru üzüm, zeytin ve Zeytinyağı ürünleri için. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Tarımsal Üretim Kayıt Sistemine (TÜKAS) kayıtlı üreticilere ve üretici kuruluşlarına ulaşım ve analiz ücreti desteği ödenecektir.
Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik ve pirinç, ayda 6 TL, nakliye ve analitik destek için 25 TL; mercimek, nohut, fasulye ve soya fasulyesi için 8 TL, nakliye için ödenecek. Analitik destek için 25 TL; 10 TL ayçiçeği 25 TL kargo ve 25 TL analitik destek. 25 TL kiralama 25 TL kargo 25 TL analitik destek 12 TL fındık 15 TL nakliye 100 TL analitik destek 10 TL analitik destek.

30 TL kiralama 100 TL nakliye, 25 TL fıstık analiz desteği, 30 TL kiralama, 100 TL ulaşım, 50 TL kuru kayısı ve kuru üzüm analizi, 15 TL kiralama, 25 TL ulaşım ve 15 TL analiz desteği verilecek. Kiralama desteğinden yararlanan üretici ve üretici kuruluşlara, ürün miktarını aşan her ürün tipi için belirtilen miktarlar için (varsa) tonaj üst sınırını aşmamak kaydıyla nakliye desteği verilecektir. Depolanacak ürün lisanslı bir depoya teslim edilene kadar yetkili bir ayrıştırıcı tarafından yapılan her analiz için belirlenen oranda analiz desteği ödenir.

Başa dön tuşu