Sağlık

Sürekli yağlanan saçlarınıza en kolay çözüm

Saçların yağlanması, gününün büyük çoğunluğunu dışarıda geçiren bireyler için çok can sıkıcı bir sorundur. Sürekli saçlarınızı yıkayabileceğiniz bir ortam yaratamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için sizlere çok basit çözüm önerilerini derledik…

Genelde kadınların bir sorunu gibi görünse de saçların yağlanası erkekler için de sıkıcı bir durumdur. Saç yağlanması düşünülenin aksine az ya da çok yıkamaktan yağlanmaz, bunun birçok sebebi olabilmektedir. Bunun için saçınızı iyi tanıyıp bilmeniz gerekir.

Saç yağlanması neden oluşur?

Saçın yağlanması aslında saç derisinin kaynaklanmasından ileri gelmektedir. Yani yağlanan aslında saç değil saç derisidir. Düz saçlar diğer saç tiplerine göre daha çabuk yağlanmaktadır. Çünkü düz saç yağı daha kolay ulaşır ve daha kolay tutar.

Saçın yağlanmasındaki en önemli etken de beslenme şeklidir. Ne kadar yağlı yiyecek tüketilirse saç yağlanması da o kadar artış yaşar. Saçınıza sürekli dokunmak ve saçınızı taramak gibi etkenler de yağın saça yayılmasını artırmaktadır.

Saç yağlanmasını engellemenin yolları

Her şeyden önce beslenme şeklinizde büyük bir değişikliğe gitmeniz gerekmektedir.

Saç kuru olduğu zamanlarda saçın derisi kendini nemlendirmek adına daha fazla yağ üretmektedir. Bu sebeple saçınızı şekillendirmek için kullandığınız nemlendiricilerin içeriğine dikkat edin.

Sıcak su saç derisini daha fazla kurutur. Bu sebeple duş alırken çok aşırı derecede sıcak su kullanmakta kaçınmalısınız.

Saçlarınızın yağlanması çok fazla oluyor ve bu durumdan şikayetçiyseniz, her şeyden önce marketlerden ya da belirli mağazalarda satılan şampuanlardan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun için bitkisel şampuanlar kullanmaya ve saç şekillendiricilerinizin yağlı saçlar için olmasına dikkat edin.

Saç kremini saç diplerine sürmemeye dikkat edin.

Başa dön tuşu