Ekonomi

Sürekli iniş çıkışları ile sürekli dillerde olan petrol fiyatları bu sefer büyük bir indirim ile geldi!

Merkez Bankalarının üst üste faiz artırma kararları ile birlikte dünya piyasasında yer alan petrol fiyatları alt üst oldu. Belli bir dönemde 100 doların da üzerine çıkarak 130 dolarına ulaşan petrolün varil fiyatı şimdilerde 87,4 dolara kadar düşüş yaşadı. Bu durumun kullanıcısı için benzin ve motorine büyük bir zam oranı bekleniyor.

Tüm dünya çapında merkez bankalarında yaşanan faiz artışlarından dolayı brent petrolün varil fiyatındaki düşüş şu anki değerlendirmeye göre yüzde 3’e ulaştı. Dört hafta boyunca üst üste değer kaybına uğrayan brent petrolün varil fiyatı şu anda 87,4 dolarda seyrediyor. Rusya- Ukrayna arasında yaşanan sebepten dolayı mart ayından itibaren 130 doları gören brent petrol fiyatı savaş öncesindeki dönemlere kadar gerilemiş oldu.

ABD petrol fiyatı eski normal fiyatlarına geriledi

Batı Teksas petrolünün varil fiyatı bugün itibari ile 80,35 dolara ulaştı. Akaryakıt sektöründen alınan haberlere göre bugün veya yarın gece itibari ile bir değişiklik olmayacağını ancak ilerleyen günlerde motorin ve benzin fiyatlarında güzel bir indirimi öngördüklerini dile getiriyor.

ABD rezervleri 40 yılın en düşük seviyelerini gördü

ABD’nin petrol rezervlerinde son 40 yılın en düşük seviyelerine ulaştığını ve yıl başında kaydedilen 600 milyon varil seviyesinde olan rezervlerin 427 milyon varil seviyesine gerilediği belirtiliyor.

Başa dön tuşu