Sağlık

Spor yapmanın da saati var! Bu saatlerde yaptığınız sporlar zayıflatmaz daha da kilo aldırır!

Kilo vermek isteyenler genelde diyet programı uygular. Yaptıkları diyeti de spor ile destekleyerek daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedefler. Ancak spor yapmak her zaman zayıflatmaz! İşte konu ile ilgili tüm detaylar…

Birçok insan fazla kilolarından kurtulmak için ya da daha fit bir görüntüye sahip olabilmek için hem sağlıklı beslenir hem de bu beslenmeyi spor yaparak desteklerler. Ancak her saatte yapılan sporun vücuda her zaman olumlu etkiler sunmayabilir. Hollanda’da yapılan bir araştırma ile spor yapmak iççin günün en verimli saatleri belirlenmiş oldu.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir grup araştırmacı, öğle ve gece yarısında egzersiz yapmanın, kilo alımına sebep olan insülin direncinin dörtte bir oranında azalttığı ortaya kondu.

Yapılan habere göre uzmanlar, günün özellikle bazı zamanlarında kişilerin kilo alımını kontrol altına aşmaya ve tip 2 diyabet olma riskinin azaldığını göstermektedir.

İnsülin direncinde düşüş görüldü

Yapılan araştırmada yaşları 45 ila 65 arasında değişiklik gösteren 7.000 kişi çalışma için değerleri incelenirken, çoğunun beden kitle endeksleri 27 veya daha üstündeydi, yani sağlıklı ve kilolu bir kontrol grubunun yanı sıra aşırı kilolu veya obez özelliklerini taşıyorlardı.

Ortaya çıkan sonuçlara göre orta derece ya da aşırı derecede egzersiz yapan bireylerde karaciğer yağ oranını ve bunun yanı sıra insülin direncini azalttığını ortaya koydu.

Vücutta yağ yakımını hızlandıran besinler

Kırmızı biber

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Süt ürünleri

Başa dön tuşu