Teknoloji

SpaceX 900 milyon dolarlık ödülü kaybetti

SpaceX'in Starlink internetine verilen 900 milyon dolarlık desteği geri çektiler. Gerekçe olarak ise ABD’li kurumlar hizmetin başarılı olacağının garantisini vermediğini belirtti.

Elon Musk ve şirketi SpaceX, Starlink adında bir uydu interneti projesi üzerine çalışıyor. Temel hedefleri bu kapsamda uzaya binlerce uydu gönderip dünya genelinde internet hizmeti sağlayabilmek. Proje hayta geçmiş olsa da henüz tamamlanmış değil.

Şirkete destek veren ABD’li resmi kurumlar, SpaceX’in uydu tabanlı hizmetinin hala gelişmekte olan bir teknoloji olduğu ve şirketin vaat edilen hizmeti yerine getirebilmek ve bunu kanıtlayabilmek için şimdilik başarısız olduğu gerekçesini öne sürerek Aralık ayında kazandığı yaklaşık 900 milyon dolarlık sübvansiyonu almayacağını açıkladı.

SpaceX, 9 milyar dolarlık desteğin büyük bir çoğunluğu olan tam 856 milyon dolar alacaktı. SpaceX, dünya çapında 400.000’den fazla müşteri portföyüne sahip olduğunu ve şirketin hizmeti oluşturmak için kaynak akıttığını belirtti. Halihazırda, internet erişimini yere ışınlayabilmek için birlikte çalışan yaklaşık 3.000 uyduyu uzaya fırlatmış durumda. Bu, yeraltı fiber optik kablolarına dayanan geleneksel yüksek hızlı internetten çok farklı bir yaklaşım oluşturuyor.

Başa dön tuşu