Teknoloji

Sosyal medya ile ilgili yeni bir düzenleme daha! Resmi gazetede yayımlandı!

Sosyal medya yasası olarak gündemlere gelen basın kanunu olarak da bilinen bazı konularda yapılacak olan değişikliklere dair kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Vatandaşın anlayabileceği bir dil ile; sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen dezenformasyon hakkında mücadele düzenlenmesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Dezenformasyon nedir?

Dezenformasyon Türk Dil Kurumu’nun (TDK) tanımına göre, bilgi çarptırma anlamlarına gelmektedir. sosyal medya düzenlemesinde ise; yanlış veya doğru olup olmadığı tespit edilmeden kasıtlı olarak yayılan ve çarptırılan bilgilerdir.

Çocuklar ve haber içeriklerinin korunması amaç alınıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe girmiş olan dezenformasyon yasasının en önemli amacı genç ve çocukları koruyabilmektir. Sosyal medya artık yediden yetmişe herkesin önünde olan bir platform. Yalan, yanlış veya çarptırılmış haberler yüzünden genç ve çocukların gelişimini oldukça etkilemektedir. Bu sebepten yapılan düzenleme çok önemlidir.

Yayımlanan yasa sayesinde vatandaşın doğru haber alma hakkı korunmuş olacak, internet sitelerinde yer alan haberlerin doğruluğu kanıtlanmış olacak ve isteyen herkesin haber yazabilmesinin önüne geçilecektir.

 

Başa dön tuşu