Teknoloji

Soğuk kahveler için lazerle demleme yöntemi

Bilim insanları soğuk kahveyi sadece 3 dakikada demlemenin yolunu buldu. Özel bir lazer tekniği kullanan bilim insanları, 24 saatlik demleme ile neredeyse aynı sonucu elde etmeyi başardılar.

Almanya’daki Duisburg-Essen Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup bilim insanı, soğuk kahve yapmanın oldukça hızlı bir yolunu keşfetti. Normal şartlarda kahveyi soğuk olarak demleyabilmek için 24 saat gibi uzun süreler harcamak gerekirken bu yöntem sayesinde birkaç dakika içerisinde soğuk kahve demlemek artık mümkün gözüküyor. Tabi bunun için uygun malzemeler ve en önemli şart olan bir lazere ihtiyaç var.

Duisburg-Essen Üniversitesi bünyesinde çalışan bir grup bilim insanı, saniyede 80 bin adet lazer atış yapılan bir teknikle kahveyi demlemeye çalıştılar. Yaklaşık 3 dakika boyunca bu işlemi sürdüren uzmanlar, oldukça etkileyici sonuçlar elde etmeyi başardılar. Yapılan analiz ve karşılaştırma sonuçlarına göre, hızlıca demlenen kahvenin asitlik seviyesi, 24 saat boyunca demlenen kahve ile neredeyse aynı olduğu belirlendi. Kahvenin aroma seviyesi de kabul edilebilir bir düzeyde çıktı. Lazerle demlenen kahvenin kafein miktarı da sıcak demlenen kahve ile eşdeğer miktarda olduğu anlaşıldı.

Araştırmacılar, soğuk kahve demleme için hızlı ve etkili bir yöntem bulmuş olsalar da bu yöntemin kimyasal açıdan test edilmesi gerektiğini söylüyor. Zira lazer ışınlarının kahve çekirdekleriyle tepkime verip vermediği bir belirsizlik konusu. Yani 3 dakikada soğuk kahve demlenmiş olsa da sağlıklı olup olmadığı henüz belli değil. Yapılacak çalışmalar ile bu soru da yanıt bularak yöntemin uygulanabilir olup olmadığı da ortaya çıkmış olacak.

Yaptıkları araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Anna Rosa Ziefuss, bu çalışmanın yalnızca bir başlangıç olduğunu söylüyor. Amaçlarının yalnızca kahve olmadığını, tüm soğuk içecekleri hızlıca yapabilecek bir lazer teknik olduğunu dile getiren Ziefuss, çalışmaların pozitif yönde sonuç vermesi durumunda bu yöntemin ticari amaçla kullanılması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Eğer yöntem sağlıklı çıkar ve geliştirilirse, içtiğimiz tüm meşrubatlar bu yöntem sayesinde hazırlanacak gibi görünüyor.

Başa dön tuşu