Güncel

‘Sessiz Gözcüler’ görücüye çıktı

Yves Rocher Vakfı, “Hayat İçin Ağaç Dik” projesi kapsamında, fotoğrafçı Mehmet Turgut ile kökleriyle Anadolu topraklarına tutunan farklı hikayeleri olan ağaçları ‘Sessiz Gözetmenler’ sergisinde buluşturdu.

İSTANBUL (İGFA) – Sessiz Gözcüler sergisinin açılışı Fransız Sarayı’nda keyifli bir resepsiyonla gerçekleşti.

Yves Rocher Türkiye Genel Müdürü Elif Berker ve fotoğrafçı Mehmet Turgut’un ev sahipliği yaptığı davete iş, sanat, moda ve sosyete dünyasından Yetkin Dikinciler, Alp Navruz, Beste Yurttaş, Gülin-Akın Öngör, Zafer Kozanoğlu, Elif Tapan, İdil Uzman, Mirgün Cabas, Nazlı. Keçili, Müge Tezman Sırmabıyık, Ebru Kohen, Zeynep Üstünel, Siren Ertan, Begüm Gazioğlu Ballı gibi isimler katıldı.

Sessiz Gözcüler fotoğraf sergisi, her biri farklı coğrafyalara kök salmış, kadim Anadolu topraklarının kadim tanıkları olan 12 farklı ağacın tarihi ve güçlü dünyalarıyla tüm doğa tutkunlarını buluşturdu. Başarılı fotoğrafçı Mehmet Turgut’un fotoğrafladığı ve her ağacın hikayesini oyuncu Yetkin Dikinciler’in anlattığı sergi, tarihi ve duygusal bir yolculuk sundu.

Fotoğraflanan ağaçlar arasında Zonguldak’ta 4118 yaşında Gümeli Porsuk Ağacı, 1100 yaşında Porsuk Ağacı, Antalya’da 1100 yaşında Arapasti Ağacı, 1212 yaşında 1212 yaşında Porsuk Ağacı gibi bin yaşın üzerinde ağaçlar yer alıyor. İstanbul’daki 1 yaşındaki Ağır Çınar Ağacı. Varlığını insanlığın özgür yaşamasına adayan Mustafa Kemal Atatürk’ün, özgürce büyüyebilmesi için konağı değiştirdiği 400 yıllık Ulu Çınar, sergide herkesin tanıdığı bir ağaç haline geldi.

Dünyanın en eski ve en büyük ibadet merkezi Göbekli Tepe’nin eşsiz doğasının ortasında tek başına bulunan ve büyük bir yıldırımla gövdesi ikiye bölünen 96 yaşındaki dut ağacı Dilek Ağacı da aralarındaydı. sergi için fotoğraflanan ağaçlar, Bursa’daki İnkaya Ağacı da sergi için fotoğraflanan ağaçlar arasında yer aldı. ve Ağlayan Çınar, Kastamonu’da Armut Ağacı, Kaz Dağları’nda Emine Çınarı, Mersin’de Zeytin Ağacı ve İstanbul’da Ahtapot Çınarı bu sergide yer alan asırlık ağaçlar arasında yer aldı.

Sergi için fotoğraflanacak 12 ağacın 8 ayda 30’dan fazla kaynak taranarak ve konu hakkında bilgili 100’e yakın kişiyle iletişime geçilerek belirlendiğini belirten Fotoğrafçı Mehmet Turgut, ağaçların çekimi için 9 bin 122 kilometre yol kat edildiğini ve bunun tamamlanması 35 gün sürdü.

Fransız Sarayı’nda açılan serginin 16 Kasım’a kadar Akasya’da, 17-30 Kasım tarihleri ​​arasında da Akmerkez’de ziyarete açık olacağı öğrenildi.

Başa dön tuşu