Magazin

Seksenler Dizisinin 10 Yıl Sonra Final Kararı Vermesinin Nedeni Belli Oldu

24 Ocak 2012’de yayın hayatına başlayan Seksenler dizisi, 10.sezonuyla birlikte ekranlara veda etti. Uğur Yazıcıoğlu’nun yönetmenliğinde, Birol Güven’in yapımcı ve senaristliğinde 655 bölüm izleyiciyle buluşan dizinin final kararının nedeni izleyicileri tarafından merak edildi.

Son zamanlarda dizinin reytinglerinde yaşanan düşüş ve dizi senaryosunun sona geldiği düşüncesiyle Seksenler dizisi için final kararı verildiği öğrenildi. Ancak Birol Güven bu final kararının ardından yeni projesinin müjdesini verdi.

Emre Kovuk’un yönetmenliğinde “Mükemmel Eşleşme” isimli proje ile yeniden seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Başrollerinde Ahmet Kayakesen ve Ayşegül Günay’ın yer aldığı yeni dizide görücü usulü evlilik ele alınacak. Aile baskısıyla gerçekleşen evlilk, zaman geçtikçe iki genç arasında duygusal bir bağın kurulmasına yol açacaktır. Ağustos ayında yayınlanması beklenen dizinin ilk tanıtımı büyük ilgi gördü.

Seksenler Dizisi

Seksenler, MinT Motion Pictures’ın yapımcılığı ile 24 Ocak 2012’de TRT1’de yayımlanmaya başlayan nostalji ve komedi türündeki Türk televizyon dizisidir. Dizi temelinde Türkiye’nin 1980’lerin başından günümüze kadar geçen 32 yıllık hikayesini anlatmaktadır. Türkiye’de yaşanan değişimleri klasik bir Türk ailesi üzerinden işlemektedir.

Hayatlara giren yeniliklerin insanları nasıl etkilediğini bizlere gösterir. Zaman geçtikçe insanların hangi değerleri kaybettiğini de kendine has diliyle eleştirir. Anlatılan yıllarda çocukluğunu, gençliğini yaşayan seyirciler için oldukça keyifli bir dizi olarak hatıralarda yer edinmiştir.

Seksenler dizisi, 6.sezonunda yayınlanan 228.bölümü ile final yaparak sona erdi. Ancak 2 yıl aradan sonra 11 Ekim 2019 tarihinde hafta içi her gün yayınlanma kararı ile yeni bölümleriyle tekrar ekranlara geldi. 9.sezonunda ise yaz aylarında haftalık yayınlanmaya başladı.

Final kararı alınan 10.sezonu ise tekrar günlük olarak yayınlanıyordu. Sonuçta ise Seksenler dizisi 10 Haziran 2022 tarihinde 655 bölümlük hikayesi ile sona erdi.

Seksenler Dizisinin Karakterleri

Seksenler dizisi çekirdek bir aile ve ailenin yaşadığı mahalledeki insanların hayatlarına odaklanmaktadır. Bahsedilen ailenin babası Fehmi, evine, ailesine düşkün biridir. Herkese karşı oldukça şefkatli, sadece çocuklarına değil sevdiği herkese baba olan sakin bir karakterdir. Fehmi’nin eşi Rukiye ise evin yufka yürekli sevecen annesidir.

Ailenin en büyük çocuğu Ahmet, kendi dönemindeki delikanlıların bütün özelliklerine sahiptir: Aşık, arabesk sever ve gururlu. Ahmet, kız kardeşi Nazlı’nın en yakın arkadaşı Gülden’e aşıktır. Gülden ise yaşadıkları mahallenin en güzel kızlarından biridir. Ancak güzelliğinin farkında biri olarak oldukça küstahtır. Ahmet’i uzun bir zaman terslediği ilişkileri dizide uzun süre işlenmiştir.

Nazlı, Türkiye’nin sahip olduğu siyasi karmaşadan dolayı üniversiteye gidemeyen ancak en büyük hayali üniversiteye gitmek olan evin ortanca kızıdır. Nazlı’nın da oldukça karmaşık aşk hayatı vardır. Mahallenin Ergun Plak’ının sahibi ve Ahmet’in en yakın arkadaşı Ergun, Nazlı’ya aşıktır. Ancak Nazlı ona her seferinde “Ergun Abi” demektedir. Evin en küçük oğlu ise Çağatay’dır.

Çağatay, hiç kimseyi dinlemeyen futbol oynamak en büyük hedefi olan biridir. Hayalleri için de her yolu denemekten kaçınmayan bir karakterdir.

Dizideki bu ailenin yanında mahallede yer alan yan karakterlerin hikayeleri de dikkat çekmektedir. Bu karakterlerden biri de Rukiye’nin Almanya’dan dövizli askerlik yapmak için gelen yeğeni Şahin’dir. Şahin hem konuşma tarzı hem de Türkiye’ye ayak uydurma çabasıyla oldukça sevilmiştir.

Mahalle esnaflarından olan Pastacı Sami’nin kızına aşıktır. Ancak Pastacı Sami, kızı Elvan’ı herkesten sakınmaktadır. Temelinde yer alan bu karakterlerin yanı sıra pek çok esnaf, komşuya yer veren Seksenler, uzun yıllar insanlara keyifli anlar yaşatmıştır.

Başa dön tuşu