Teknoloji

Savunma alanında önemli bir adıma daha imza atıldı! Teslimatlar başladı

TÜRK savunma sanayisindeki yerlileştirme çalışmaları kapsamında üretilen enerjetik malzemelerle doldurulan nüfuz edici bombalar Hava Kuvvetlerinin kullanımı için satışına başlandı.

Gelen bilgilere göre savunma sanayisinde kritik alanlarda yurt dışına olan bağımlılıktan kurtulmaya yönelik çalışmalarda yeni bir başarı daha elde edildi.

Türkiye’den önemli adım

Yerli imkanlar ve milli teknolojilerden yararlanarak 1 yıl gibi kısa süre zarfında kurulan ve geçen yıl faaliyete geçen Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisi’nde, ithal edilen, bazı zamanlarda temin edilme konusunda güçlükler yaşanan yüksek infilaklı patlayıcılarda (mühimmat), roket başlıklarında ve kompozit roket yakıtlarında ham madde olarak kullanılan RDX, HMX ve CMX gibi kimyasalların üretimi gerçekleştirilmeye başlandı. Türkiye bu sayede yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyeti konusunda ilerleyerek önemli adımlar atmış oldu.

Makine ve Kimya Endüstrisi AŞ (MKE AŞ), yerli olarak üretilen enerjetik malzemelerle donatılan nüfuz edici bombaların teslimatı bu ay gerçekleşmeye başladı. Şirket, Hava Kuvvetlerine kısa bir zaman içerisinde 100’den fazla teslimatı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilmiş olan tesis, 25 milyon dolarlık yatırım kullanılarak kuruldu ve yıllık 200 ton üretim kapasitesine sahiptir.

Nüfuz edici bomba

Türkiye’de yerli kaynaklarla geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliğine sahip olan “nüfuz edici bomba”, MKE AŞ tarafından üretilmektedir. Sığınak delen olarak da adlandırılan nüfuz edici bomba yer üstü ve yer altında bulunan hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlandı ve ardışık delici harp başlığı teknolojisiyle görev yapmaktadır.

Başa dön tuşu