Güncel

Sarımsağı çok seviyor ancak kokusu yüzünden tüketemiyorsanız bir de bu yöntemi deneyin

Sarımsağın tüketildiğinde herkesi rahatsız eden o kokusunu sütle bastırabilmek mümkün. Sarımsak kokusu nasıl gider diye merak edenler sütün etkilerinden faydalanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Eğer sarımsağı bir miktar süt ile tüketirseniz sarımsağın ağız kokusu yapmasının önüne geçebilirsiniz.

Sarımsak doğanın insanlara sunduğu en güçlü mucizelerden birisi olarak tanımlanabilir. Şekerden, kalp hastalıklarına; enfeksiyonlardan kansere kadar birçok hastalıkla mücadelede etkisi kanıtlanmış olan sarımsağın tek bir kötü yanı var o da kokusu. Sosyal hayatta kokusu sebebiyle tüketmekten çekindiğimiz sarımsağı biraz süt yardımıyla tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilir. Yapılan çalışmalar sarımsağı bir miktar süt ile tüketmenin ağızda sarımsak kokusu oluşmasının önüne geçtiğini göstermektedir.

Sarımsağın faydaları

Yapılan çalışmalar sarımsak yemenin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.  Çin popülasyonunda yapılan bir çalışmada haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma risklerinin yarı yarıya azaldığı belirlendi.

Klinik bir çalışmada, metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrolün sağlandığı görüldü. (Ayrıca sarımsak alan grupta düşük trigliserid ve total kolesterol seviyeleri oluştu)

Besin zehirlenmelerine karşı savaşır: Bilim insanları, besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan campylobacter jejuni bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın 100 kat daha etkili olduğunu saptamışlardır. Birçoğumuz biliyor ki doğal antibiyotik denince akla ilk gelen besin sarımsaktır.

Ezerek ve sütle karıştırarak tüketin

Araştırmacılar allium sebzelerinden (soğan, sarımsak, pırasa) yüksek kalorili diyet tüketen kadınlarda kalça artiritinin görülme oranı daha az görünüyor. Bu sebzelerde bulunan dialil disülfür denilen bileşik eklemlerde kıkırdak yıkımını engellemektedir. Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkarak sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etki meydana getirir. Kötü kokusundan ötürü çiğ yenmez bu diyorsanız; yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın sütle birlikte tüketiminin ağız kokusunu azalttığı belirlendi.

Başa dön tuşu