Sağlık

Şaraba kabartma tozu eklerseniz ne olur?

Kabartma tozu, yemek pişirmek ve temizlik için mükemmel bir üründür. Ayrıca şaraba dökerek de kullanabilirsiniz. Bilinmeyen ancak faydalı bir ipucu keşfedin. Bir hatırlatma olarak, alkol ölçülü tüketilmelidir. Şaraba kabartma tozu eklerseniz ne olur?

Özel bir gün, özel bir şarapla kutlanmayı hak eder. Yalnız, bir şişe şarabın kaliteli olması pahalı olduğu için değildir. Bu yüzden kalitesini test etmek için kabartma tozu eklemelisiniz.

Marketten aldığınız şarap, sadece preslenip mayalanmaya bırakılan üzümlerden yapılmaz. Mağaza raflarından şişelerde satın alındığında, aromasını ve uzun ömürlülüğünü iyileştirme rolü olan birçok başka madde ve katkı maddesi içerebilir. Çoğu üretici, rolü şarabı daha dayanıklı hale getirmek ve ömrünü uzatmak olan sülfitleri kullanır. Asitliği düzenleyici katkı maddeleri, çok asidik veya çok tatlı bir şaraba yol açabilecek kalitesiz üzümlerin üretimi durumunda eklenir.

Satın aldığınız şarabın doğal olup olmadığını kontrol etmek için biraz kabartma tozu eklemeniz yeterlidir.

bol-de-bicarbonate-3.jpg

Şarap kalitesini test edin

Yaban mersini, kiraz, kırmızı lahana veya pancar gibi birçok renkli meyve ve sebzenin ortak noktası nedir? Hepsi, insan vücudunda antioksidan görevi görmeleri nedeniyle sağlığa yararlı etkileri olan doğal pigmentler olan antosiyaninler içerir. Kimyada antosiyaninler asitlerin indikatörü olarak kullanılır, renkleri temas ettikleri maddenin pH’ına bağlı olarak değişir.

Alkalinite antosiyaninleri maviye çevirirken, asitlik onları kırmızıya çevirir. Şarap zaten asidik olduğu için şaraptaki antosiyaninler kırmızıdır. Ancak bu antosiyaninleri alkali faktörlere maruz bıraktığınızda maviye dönmeye başlarlar. Alkali olan kabartma tozu, şarabın kalitesini test etmek için tavsiye edilir.

verser-verre-de-vin.jpg

Şaraba kabartma tozu eklerseniz ne olur?

Bir şişe şarap aldıysanız ve kalitesinden şüpheniz varsa, kabartma tozu doğru yoldur. Bir bardağa biraz dökün, ardından bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Şarap kırmızıdan maviye dönerse, şarap doğaldır. Çözelti berraklaşırsa veya herhangi bir değişiklik gözlenmezse, bardaktaki şarabın kaliteli olmadığı, katkı maddeleri ve renklendiriciler açısından zengin olduğu anlamına gelir.

verre-de-vin-1.jpg

Kabartma tozu şarabın asitliğini azaltabilir. Bu nasıl kullanılır ?

Kabartma tozu, şarabın asitliğini düzeltmek isteyen üreticilerin sırrıdır. Çok asitli şarap, kendi üzüm yetiştiriciliğinden kendi şarabını yapanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biridir.

Şarabın asitliğini düzeltmek isterseniz biraz kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken dört litre şaraba bir çay kaşığı karbonat eklemek. İyice karıştırın, ardından tozun çözünmesine ve çalışmasına izin verin. Asitliği nötralize edecek ve şaraba daha iyi bir tat katacaktır. Şarabın tadı değişebileceğinden ve tadı biraz tuzlu olabileceğinden, dört litre şaraba bir çay kaşığından fazla kabartma tozu eklemeyin.

Başa dön tuşu