Güncel

Sakarya üretiyor Türkiye kazanıyor… 5 aylık hasatla rekor ‘Mükemmeliyet’

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, topraksız tarım tekniği ve jeotermal ısıtmalı sera üretiminde devrim yapıyor. Başkanı Ekrem Yüce’nin Türkiye’ye örnek projesi olan Sera Mükemmeliyet Merkezi, 2023 yılı 5 aylık hasat döneminde (Mayıs-Eylül ayları arası) 500 tonluk rekor domates üretimine imza attı.

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma ve çevresel sürdürülebilirlik açısından Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek projeler ortaya koyuyor.

Sakarya, ziraat mühendisi mezunu Başkan Ekrem Yüce’nin önderliğinde üretiyor, kazanıyor ve gelir sağlıyor. Bu projelerin en önemli örneklerinden biri de Akyazı’da hayata geçirilen Sera Mükemmeliyet Merkezi oldu.

5 AYDA 500 TON DOMATES

Projenin Sakarya’yı tarım sektöründe parlayan bir yıldız olarak yükselttiğine dikkat çeken Başkan Yüce, “Akyazı Kuzuluk’ta hayata geçirilen merkez, 25 dönüm kapalı alanda jeotermal ısıtmalı seralarla yıl boyu tarım fabrikası gibi üretim yapıyor. alan. Merkezde yıl boyunca 8 çeşit domates yetiştiriliyor. 2023 yılındaki 5 aylık hasat döneminde (Mayıs-Eylül arası) 500 ton domates üretimiyle rekor seviyeye ulaştık. 2023 yılı Ocak ayında dikilen fidan sayısı 65 binden 90 bine çıktı. Hasada başladığımız mayıs ayından bu yana 500 tonu aştı. “11 ay önce dikilen aynı fidanların hasat süreci devam ediyor ve üretimimiz daha da artacak” dedi.

Başkan Yüce, dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırladıklarını ve projelerin örnek teşkil ettiğini belirtirken, Sera Mükemmeliyet Merkezi’nde gerçekleştirilen üretimin çevre dostu bir yaklaşımla gerçekleştirildiğini ve projenin turizme büyük katkı sağladığını vurguladı. Türkiye’nin tarımsal gelişimi.

Başa dön tuşu