Güncel

Saitabat Şelalesi, su firmalarına peşkeş mi çekiliyor?

Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Saitabat Şelalesi, doğal güzellikleri, piknik alanları ve hareketli restoranlarıyla turistlerin uğrak noktası oldu. Ancak artık esnaf sinek avlıyor. Şelaleye ulaşmak için kullanılması gereken bozuk yol ve şelalenin suyunun azalması turistlerin geri çekilmesine neden oldu.

Esmanur GÜLBAHAR – Musa YEŞİLDAĞ – Toprak DOĞAN – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Bursa’nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat Köyü sınırları içerisinde yer alan şelale çevresindeki esnaf, son günlerde sinek avlıyor!

Şelaleye ulaşmak için kullanılması gereken yolun bozulması ve şelalenin suyunun azalması turistlerin buradan çekilmesine neden oldu.

Saitabat Şelalesi esnafı, su fabrikalarına gereğinden fazla su verildiğini kaydetti.

“SULARI ÇALIYORLAR”

Turistlerin şelaleyi gördüklerinde şaşırdıklarını vurgulayan Saitabat Şelalesi esnafı, “Suyu çalıyorlar. Su yok, onca yolu gelip ‘biliyorsunuz burada şelale var’ diyorlar. Çalışan işçiler her zaman mağdur oluyor. 100 kişi çalışıyor ve hepsinin parasını biz ödüyoruz. Her yer pislik içinde ve bakım yok.” Duruma isyan etti.

“Saitabat Şelalesi’nin suyu köprünün altındaki rampadan akıyordu ama şu anda o rampanın sadece üçte birinde su akışı kaldı” diyen başka bir esnaf, “Saitabat Şelalesi’nde turizm bitmek üzere. Sayının artmasıyla birlikte bu rampanın sadece üçte biri su akıyor.” Su fabrikalarının sayısı ve tank sayılarının artması, şelaledeki suyun ciddi oranda azalmasına neden oldu. Su fabrikalarına çok fazla su veriliyor. Yollarımız kötü. Kestel Belediye Başkanımız yolları biraz daha genişletip, daha iyi hale getirirse mutlu oluruz. asfalt atıyoruz. Bu sezon Arap misafirlerimiz gelmedi. Aynı şekilde Türk misafirlerimiz de çok az sayıda geldi. Su az olduğu için gelmiyorlar. Şu anda tüm esnaf ciddi kayıpta. Sezon sonrası sular kesildi. Kışın daha çok kar yağdığı için artıyor ama su şirketlerinin çekilmesiyle buradaki su yine de azalıyor.” Eskiden insanların pantolonlarını sıvadığı bu şelale artık kayaların üzerinde rahatça gezilebiliyor.” diye şikayet etti.

Başa dön tuşu