Sağlık

Saçlar Neden Beyazlar Melaninin Saçlara Etkisi

Saç bir insanın hayatında en çok değer verdiği özelliğidir. Saçın olmaması, saçın dökülerek kel olması ya da beyazlaması en büyük problemlerden birisidir. Bu nedenle insan yaşantısında saçlarına çok önem verir. Saçın kimyası kökü ve gövdesidir.

Oluşumu, içinde milyonlarca bulunan hücreleri sayesinde saçlar beslenir büyür gelişir ve uzar. Uzadıkça bakımı zor hali alır. Fakat bayanlar uzun saçlara olan düşkünlüklerinden bu bakımı asla ihmal etmemekte hatta bitkisel yağları saçlarına sürerek daha fazla gür ve dolgun görünmesine katkıda bulunmaktadırlar. Bütün bunların olması ve sağlanması saçın temel yapısını da güçlendirir.

Erkeklerde bu kadar çok saçlarına karşı bakımlarını ihmal etmezlerse saçlarında var olan dökülme biraz daha azalacaktır. Bu bir gerçektir ki erkeklerin saçları kadınlara oranla daha hızlı dökülmekte hatta beyazlamaktadır. Bunun neden mi çektikleri strese ve yaşam zorluklarıdır. Onların kadınlardan daha fazla yükümlülükleri, ev geçindirme zorunlulukları mevcuttur. Peki ,saçlar neden beyazlar ve rengini kaybeder bu konuda sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Saç beyazlamasının günümüzde çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bunlardan birisi genetik faktörler, diğer çevresel faktörler, diğerleri ise yaşamsal ve yaş ile ilgili faktörlerdir. Yani saçın kendi rengini kaybetmemesinin sebepleri bunlardır. İsterseniz bunları ele alalım. Neden saç beyazlar?

Saçın ana kimyası melanindir ve bu oluşum doğumdan önce anne karnında başlar. Saç melaninin etkisi ile büyür gelişir. Saçın beyazlaması ise bu melaninin pigmentlerinde hücresel kayıplar ile gerçekleşir. Saçın hücrelerinde ölme olduğu andan itibaren saç beyazlamaya başlar. Bu çok erken yaşlarda ya da yaşlılık dönemlerinde görülebilir. Yaşadığımız. Evresel etkinlikler, hava kirliliği, trafik stresi, genetik etkenler bu pigmentlerini hızlıca tükenmesine hücrelerin ölmesine zemin hazırlar. Böylece saçta istenmeyen yerlerde beyazlamalar görülür. Bunu durdurabilmeniz için mutlu yaşamanız ve fazla sıkıntı yapmamanız gerekir. Gerçi belli bir yaştan sonra mutlu bile olsanız bu durumu yaşama oranınız oldukça yüksektir.

Yaşlılık bunun için en gerekli nedendir. Vücut yaşlandıkça kişi eskisi kadar kendine bakamaz yeterli şekilde beslenemez. Bu da onda var olan kayıpların saçın hücrelerinde azalma ile son bulur. Hücreler öldükçe saç ana rengini kaybeder. Saç ana rengini kaybettikçe ciddi anlamda beyazlamalar gerçekleşir. Saç beyazlaması yediklerimiz ve kullandığımız bazı şampuanlarla da olur. Saçınıza doğal vitaminli şampuanlar kullanınız. Bilmediğiniz şampuanlar saçın ana renginin yok olmasına sebep olur. Saç bakımı ve saçta beyazlama çeşitli nedenler ile gerçekleşir. Bunun olması sizi strese sokabilir. Bunu azaltmak için stres yapmayınız.

Başa dön tuşu